https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vanocni-jedlicky-v-kvetinaci-do-cele-republiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický institut Veronica: Vánoční jedličky v květináči do celé republiky

27. června 2016 | Ekologický institut Veronica
Autor: Radka Matějíčková, tel: 778 767 964
Ekologický institut Veronica dnes vydal manuál, jak uspořádat prodej a výsadbu vánočních jedliček v květináči. Cílem je rozšířit akci i do dalších částí České republiky. Doposud totiž prodej probíhal jen v Brně a blízkém okolí. Projekt vánočních stromků v květináči nabízí šetrnější alternativu ke stromkům řezaným, tedy takovým, které skončí po Vánocích u popelnic. Ekologický institut Veronica již nyní vyzývá zájemce z dalších míst, aby se do akce pustili na vlastní pěst. Protože se jedná o organizačně náročný projekt, s přípravami je nutné začít již teď v létě. Manuál zájemcům pomůže s prvními kroky.
„Uvažovali jsme o tom, jak povzbudit veřejnost, aby o Vánocích přemýšlela jinak než konzumně. Stromek má být vnesením kousku přírody do domácností, přesto jsou jedle pěstované na plantážích, uřezané a dopravené do přetopených bytů spíš symbolem odpadu, který se obtížně likviduje,“ řekl o akci Mojmír Vlašín z Ekologického institutu Veronica, který stál u jejího zrodu před 18 lety.
Hlavním cílem akce je vrátit jedličky zpátky do lesa. Stromky v květináči, které po Vánocích již občané nevyužijí, by zde měly být ve spolupráci s vlastníkem lesa vysazeny. Je to oboustranně výhodná spolupráce, protože lesník získá kvalitní sazenice, zatímco občané mohou mít dobrý pocit z toho, že stromeček přispěl ke zlepšení životního prostředí v jejich okolí.
„Jedle bělokorá, která je naší původní dřevinou a přirozeně by byla naším nejrozšířenějším jehličnanem, z lesů již totiž téměř vymizela. Její návrat je tak dalším příjemným důsledkem projektu,“ dodává k tomu Radka Matějíčková, která manuál k vydání připravila.
Manuál podrobně ukazuje, jak celou akci zorganizovat. Má tak sloužit jako návod i jako inspirace dalším zájemcům o uspořádání. Popisuje první kroky, kdy je třeba s předstihem oslovit lesní školku s poptávkou jedliček. Hlavní příprava probíhá na podzim, s vánočním prodejem je třeba akci zkoordinovat a propagovat ji mezi veřejností. Společná jarní výsadba jedliček do lesa je pak přirozeným vyvrcholením celé akce, na které se těší především rodiny s dětmi.
Manuál je možné zdarma získat v Ekologickém institutu Veronica.
Jeho elektronická verze ke stažení se nachází na www.veronica.cz/jedlicky.
Vydání manuálu je podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Další informace
Radka Matějíčková, tel. 778 767 964, e-mail: radka.matejickova@veronica.cz
Mojmír Vlašín, tel. 602 404 285, e-mail: mojmir.vlasin@veronica.cz
Radka Matějíčková, tel: 778 767 964 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist