Radek Drahný "> Vánoční stromky s certifikátem letos ve Vrchlabí nebudou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vanocni-stromky-s-certifikatem-letos-ve-vrchlabi-nebudou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Vánoční stromky s certifikátem letos ve Vrchlabí nebudou

7. prosince 2021 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Po deset minulých let jsme před Vánocemi veřejnosti nabízeli vánoční stromky s certifikátem FSC. Letos tomu tak nebude, protože vhodné stromky došly.

„V současné době stromky správné velikosti a očekávané kvality nejsou,“ říká Václav Jansa, vedoucí odboru péče o les. „Plantáže na vánoční stromky v Krkonošském národním parku nemáme a výsadby, které po prořezávkách byly vhodné jako vánoční stromky, nezastavitelně odrůstají,“ upřesnil Jansa. V posledních letech jsme nabízeli stromky z volného lesa, které bychom v rámci hospodaření v lese stejně museli vyřezat. Cítili jsme tedy jako lepší možnost vyříznout je v předvánočním čase a nabídnout je veřejnosti jako vánoční stromky.

Hospodaření v lesích Krkonošského národního parku je ale založeno na respektování přírodních procesů, a tak v maximální míře využíváme přirozené obnovy namísto umělých výsadeb. Takové stromky ale často rostou ve skupinách a nemají pravidelné koruny, často mají zakřivené kmínky, a proto nejsou vhodné jako vánoční stromky.

Zatímco na počátku 90. let minulého století bylo třeba zalesňovat na cca 800 hektarech, s 30letým odstupem jsme v současnosti na přibližně 15 hektarech ročně. Tento trend a bohatá semenná základna ve zdejších lesích nám umožnují na velké části spravovaného území ponechat přírodu, aby se vyvíjela bez našich zásahů.


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist