https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ve-ctvrtek-12-1-2017-dorazi-do-zoo-liberec-novy-obyvatel-samice-lva-berberskeho-tento-druh-chova-liberecka-zoo-od-roku-2015
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Liberec: Ve čtvrtek 12. 1. 2017 dorazí do ZOO Liberec nový obyvatel – samice lva berberského. Tento druh chová liberecká zoo od roku 2015

10. ledna 2017 | ZOO Liberec
Autor: Barbara Tesařová, tel: 778 717 788
Ve čtvrtek uskuteční ZOO Liberec velmi očekávaný transport. V dopoledních hodinách dorazí až z Paříže do nejstarší zoo v Čechách samice lva berberského (Panthera leo leo) jménem Shani. Shani se narodila v dubnu 2015 a bude spárována s naším dvouletým samcem Terrym. První dny bude lvice ubytována ve své vnitřní ubikaci s možností úkrytu a odpočinku v tzv. oddělení porodnice. Bude záviset pouze na ní, kdy se rozhodne návštěvníkům zoo pod Ještědem ukázat v celé své kráse v expoziční části výběhu. Aklimatizace potrvá několik týdnů a spojení s naším lvím samcem se bude odvíjet podle chování Shani. Lvice bývají pohlavně dospělé na dvou a půl až třech letech a ZOO Liberec se tak pokusí po několika letech znovu odchovat vzácné „krále zvířat“.

Dosud expozici v dolní části zoo obývalo bratrské lví duo Terry a Basty. Jak uvádí Luboš Melichar, hlavní zoolog: „Lvi jsou na rozdíl od tygrů společenská zvířata žijící ve smečce – to nám umožňovalo chovat dva samce společně v jedné expozici. Nyní však samci začínají pohlavně dospívat, a proto jsme se rozhodli nahradit jednoho samce novou samicí a v budoucnu se pokusit o odchov mláďat tohoto v přírodě již vyhynulého druhu.“ Basty bude tentýž den transportován do Zoo du Bois d´Atilly ve Francii.

„Lvy liberecká zoologická zahrada chová s přestávkami již od roku 1950 – tedy už 67 let“, dodává ředitel, David Nejedlo.

Lev berberský je zapsán v Červené knize ohrožených zvířat IUCN, ve volné přírodě byl vyhuben v 19. století a přežívá pouze v zoologických zahradách a soukromých chovech. Z tohoto důvodu je koordinované rozšiřování populace v zoologických zahradách velice žádoucí.

Lev berberský
Lev berberský je jedním z větších druhů lva. Obýval převážně severní Afriku. Žil ve smečkách čítajících přibližně 15 – 20 jedinců. Velikost smečky závisí na mnoha faktorech (dostatek potravy, velikost teritoria, atd.). Ve smečce bývají 1 – 4 dospělí samci, kteří ji ovládají.
Samec: velikost: 180 – 250 cm, hmotnost 160 – 260 kg
Samice: velikost 170 – 230 cm, hmotnost 110 – 170 kg
Barbara Tesařová, tel: 778 717 788 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist