https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ve-statnich-lesich-vzniknou-demonstracni-plochy-pro-nepasecne-hospodareni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Lesy ČR: Ve státních lesích vzniknou demonstrační plochy pro nepasečné hospodaření

3. září 2018 | Lesy ČR
Autor: Eva Jouklová, tel: 725 257 900
Dendrometrická, ekonomická i ekologická data získají lesníci během několika desítek následujících let na pětadvaceti plochách vyčleněných pro nepasečné hospodaření. Prokazatelně tak ověří prospěšnost tohoto způsobu péče o les. Deklaraci o spolupráci na založení a využívání demonstračních ploch v srpnu uzavřely Lesy ČR s Pro Silvou Bohemicou, pobočným spolkem České lesnické společnosti.

Při nepasečném hospodaření se výběrově těží jednotlivé stromy. Oproti pasečnému až holosečného způsobu tak nevznikají paseky a holoseče, takže hospodáři volí přírodě bližší proces obnovy i pěstování lesa. Na 25 demonstračních objektech se ukáže, jestli nepasečné hospodaření skutečně zlepší zdravotní stav i stabilitu lesních porostů, jak lesníci předpokládají. Sdružení Pro Silva Bohemica zpracovalo metodiku projektu a každých pět let výsledky vyhodnotí. „Posbíráme dendrometrická, ekonomická i ekologická data,“ uvedl předseda Milan Hron.

Lesy ČR plochy vyznačí a budou na nich hospodařit. Podnik tímto způsobem pečuje o mnohé porosty v zemi už řadu let, ale nemá k dispozici léty ověřená a prokazatelná data. Proto nyní, v době extrémního sucha, vyčlenil konkrétní plochy. Ty se budou sledovat a data vyhodnocovat. „Ověříme i rozdíly mezi lesy s ohledem na jejich schopnost zadržet vodu a zachovat vitalitu stromů,“ uvedl Tomáš Pospíšil, ředitel lesního a vodního hospodářství podniku Lesy ČR.

Nové demonstrační objekty doplní síť stávajících a podnik je bude využívat pro vzdělávání vlastních zaměstnanců i dalších lesníků, včetně studentů lesnických škol.
Eva Jouklová, tel: 725 257 900 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist