https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vedci-potvrdili-pet-center-vyskytu-vlku-v-cesko-saskem-pohranici-a-odkryvaji-jejich-ekologii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Projekt OWAD: Vědci potvrdili pět center výskytu vlků v česko-saském pohraničí a odkrývají jejich ekologii

16. října 2018 | Projekt OWAD
Dvě smečky vlků se nově usadily v severočeském pohraničí během uplynulého roku. Další tři smečky se vyskytují v Sasku a významně zasahují i do Čech. Dokládají to právě vyhodnocené výsledky první sezóny tříletého přeshraničního projektu OWAD. Odborníci z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze a přírodovědného muzea ve Zhořelci potvrdili centra vlčího výskytu v Národním parku České Švýcarsko a v Krušných horách. Tři další, rozmnožující se smečky nalezli v Sasku kolem šluknovského výběžku. Důkazem je 71 snímků z fotopastí a 31 výsledků genetických testů. Výzkum odkrývá i přítomnost a složení fauny ve vlčích teritoriích. Ukazuje se, že Krušné hory hostí desetkrát vyšší stavy jelenů evropských než národní park. Výstupy projektu slouží také spolupracující Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) a místním správcům lesů.

První projektový monitoring zahrnoval v zimě a na jaře zejména pochůzky v terénu (1458 km) a intenzivní průzkumy pomocí desítek fotopastí (déle než 4000 dní). Potvrzených nálezů vlků, v monitorovací metodě SCALP označených jako C1, vědci zaznamenali 59.

„Vlk se velmi rychle šíří středoevropskou krajinou, což dokládá meziroční posun v osidlování pohraničí vznikem dvou nových teritorií. U třech německých smeček jsme zaznamenali šest vlčat. Zúročuje se nám spolupráce se všemi, kdo mají s výskytem vlků co do činění a správci lesů od nás dostávají přehled zaznamenaných druhů živočichů. Mají tak například přehled o tom, že nejpočetnějším savcem je bez konkurence jelen evropský, následovaný srncem. Stavy kopytníků se ale mezi studovanými lokalitami výrazně liší,“ uvedl vedoucí projektu Aleš Vorel z ČZU.

Předběžné analýzy rozboru trusu vlků ze severních Čech dokládají, že jejich potrava se příliš neliší od potravy saských vlků. V naprosté převaze je v trusu přítomen srnec a jelen, a další běžní kopytníci (prase divoké, muflon, daněk), přítomni jsou i zajícovci. Výskyt hospodářských zvířat byl ve vzorcích minimální, pohyboval se mezi 1-2 procenty.

Území projektu OWAD zabírá převážně lesnaté části pohraničí mezi ČR a Saskem od ašského výběžku po masiv Ještědu. Vědci se soustředí na lokality s dříve potvrzeným či očekávaným výskytem vlků a využívají širokou síť spolupracovníků z lesních správ, mysliveckých sdružení, orgánů ochrany přírody i nadšených dobrovolníků.

Cílem projektu OWAD, jehož hlavním řešitelem je Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU), je posílení přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Saskem při výměně informací a zkušeností s ochranou vlků a snižováním konfliktního potenciálu vlků. Partnery projektu jsou Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) a AOPK ČR, která má klíčovou úlohu právě v práci s veřejností. Za německou stranu je projektovým partnerem Senckenbergská přírodovědná společnost zastoupená Muzeem pro přírodovědu ve Zhořelci (Museum Görlitz).

O průběhu projektu informuje web https://owad.fzp.czu.cz. Stránka www.navratvlku.cz, kterou provozuje AOPK ČR, je určena zejména majitelům stád hospodářských zvířat. Informuje o způsobu života a chování vlka a o tom, jak nejlépe ochránit stáda před škodami způsobenými vlkem. Projekt „Objektivní akceptace vlka v člověkem pozměněné příhraniční krajině (OWAD)“ byl podpořen Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu přeshraniční spolupráce Česká republika INTERREG - Svobodný stát Sasko 2014-2020.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist