https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/verejnost-dostane-tri-tydny-navic-pro-vyjadreni-k-budoucnosti-bubnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Veřejnost dostane tři týdny navíc pro vyjádření k budoucnosti Bubnů

29. března 2022 | Hl. město Praha
K plánům na přeměnu největšího pražského brownfieldu Bubny–Zátory se v současné době může vyjadřovat veřejnost. Proces připomínkování má však stavebním zákonem danou lhůtu jednoho měsíce, kterou vedení hl. m. Prahy považuje za nedostatečnou vzhledem k důležitosti této změny. Termín se proto z iniciativy náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka podařilo o další měsíc prodloužit.

„Na rozvoji Bubnů je vidět, jak nás brzdí stávající stavební zákon. Nejenže jsme zajistili zrychlený a transparentní proces pořizování změny, který ušetřil mnoho let zbytečného čekání, nyní navíc navyšujeme lhůtu pro vyjádření veřejnosti k pořizované změně o celé tři týdny. Chceme být v kontextu současných událostí maximálně vstřícní a dát na participaci lidem potřebný čas. Přidáme tedy navíc i ještě jedno veřejné projednání. Je to vůbec poprvé, kdy se lhůta tímto způsobem prodlužuje,“ říká 1. náměstek primátora Petr Hlaváček, který prodloužení lhůty dohodnul. „Vážíme si toho, že pořizovatel změny na straně státu, tedy odbor územního rozvoje, náš návrh na prodloužení podpořil. Jde o vstřícný krok k občanům,“ dodává.
Kdy skončí připomínkování?

Veřejnost má již od 28. 2. možnost se k budoucí podobě území vyjádřit. Původní termín pro připomínkování je nyní prodloužen ze 6. 4 až do 28. 4., přičemž 21. 4. se uskuteční ještě jedno veřejné projednání navíc. Veškeré podrobnosti jsou pak uvedeny na elektronické úřední desce Magistrátu hl. m. Prahy. Pro širokou veřejnost byl také připraven informační kontejner, a to hned na dvou lokalitách. Od 21. do 24. 3. se mohli lidé zastavit u zastávky Nádraží Holešovice, od 28. 3. do 31. 3. pak najdou občané kontejner na Strossmayerově náměstí. Po vypořádání všech připomínek může být změna územního plánu do cca jednoho a půl roku schválena, čímž bude jeden z největších pražských brownfieldů „odemknutý“. Jedná se o první celoměstsky významnou změnu územního plánu v Praze, která se v tak krátkém čase dostala do „cílové rovinky“.

„V Praze 7 informace o projednávání změny Bubnů posíláme elektronicky již několik let pravidelně pomocí mobilního rozhlasu třinácti tisícům našich sousedů a v papírové podobě v našem časopise všem domácnostem. Prodloužení lhůty pro připomínky je dalším opatřením, kterým lze zajistit ještě větší zapojení veřejnosti. Vítám, že vedení hlavního města Prahy posunutí termínu u pořizovatele domluvilo,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„Jde o území pro 25 tisíc obyvatel, považujeme proto za velmi důležité, aby měla veřejnost dostatek času na vyjádření k takto důležité změně ve městě. Je to nadstandardní krok a iniciativa města, které tak reaguje na pochroumaný stavební zákon. Naše představa je taková, že stavební zákon by měl tyto lhůty umožňovat standardně rozhodnutím samosprávy. Je to jedna z věcí, které se snažíme prosadit s ostatními českými městy v iniciativě CityDeal,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR), který změnu plánu procesuje.

Bubny-Zátory v pražských Holešovicích o rozloze 110 hektarů jsou jedním z největších transformačních území v Praze, které je jen o něco menší než rozloha pražského Starého Města. Hlavní město představilo v prosinci 2020 územní studii, která navrhuje bydlení až pro 25 000 obyvatel, kompletní veřejnou vybavenost či velký centrální park. Součástí lokality bude i nová budova Vltavské filharmonie. V současnosti se projednávaná změna územního plánu dostala do fáze veřejného projednání, díky které by se mohlo do tří let začít stavět.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist