https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/verejnost-ma-sazet-stromy-pri-kaceni-ale-musi-mlcet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zelený kruh a Arnika: Veřejnost má sázet stromy, při kácení ale musí mlčet

2. října 2019 | Zelený kruh a Arnika
Zelený kruh s Arnikou vítají nový dotační program Ministerstva pro životní prostředí na podporu komunitní výsadby stromů na veřejných prostranstvích. V souvislosti s tím však upozorňují na stále více oklešťované možnosti veřejnosti chránit stromy již zasazené. Cíle programu, který hodlá investovat 100 milionů korun, tak mohou být rychle zmařeny.

Veřejnost byla před dvěma roky vyloučena z řízení, v nichž se rozhoduje o kácení stromů kvůli stavebním projektům, v současné době projednává parlament novelu zákona o drahách, která má umožnit kácet dřeviny v blízkosti tratí jen dle uvážení správce cesty a bez jakékoli konzultace s odbornými pracovišti veřejné správy .

„Pokud má mít program dlouhodobý pozitivní vliv na obce, města i krajinu, musí se stát znovu umožnit místním spolkům chránit stromy již vysazené. Konkrétně to znamená vrátit do stavebního zákona účast veřejnosti v řízeních, kde se o kácení rozhoduje. Každý jeden strom má pro naše klima nezastupitelnou roli a zaslouží si ochranu. Důvody, proč se stromy kácejí, musí být pod kontrolou jak odborných pracovišť veřejné správy, tak veřejnosti,“ uvedl ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš.

„Arnika iniciativu ministerstva podporuje. Pokud ale nebudou mít vysázené stromy dlouhodobě zajištěnou kvalitní péči a zejména právní ochranu, nemohou nám přinést požadované benefity a nepomůžou nám zmírnit dopady klimatické změny. Bavíme se tu o desítkách let, které malá sazenice potřebuje, aby se z ní stal vzrostlý strom. Jsme proto znepokojeni přístupem státních institucí, které si opakovaně vynucují zásahy do zákona o ochraně přírody a krajiny, usnadňující jim kácení vzrostlých stromů prakticky bez omezení,“ upozornila Marcela Klemensová z Arniky, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.

Spolky věnující se ochraně životního prostředí jsou vyloučeny z většiny územních a stavebních řízení od ledna 2018 s odůvodněním, že způsobují svými připomínkami průtahy v řízení. Praxe však ukázala, že k žádnému zrychlení v povolovacích řízeních nedošlo. Zdržení způsobovalo a nadále způsobuje především nedodržování lhůt ze strany úřadů. Naopak lidé nesmějí připomínkovat mj. návrhy na kácení stromů, které – nově s podporou státu – sami vysazují.

Kontakt pro novináře
Daniel Vondrouš, 724 215 068, daniel.vondrous@zelenykruh.cz
Marcela Klemensová, 777 104 230, marcela.klemensova@arnika.org
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist