https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/veronika-vrecionova-bez-zastropovani-zemedelskych-dotaci-k-zadnym-pozitivnim-zmenam-v-ceskem-zemedelstvi-nedojde
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Veronika Vrecionová: Bez zastropování zemědělských dotací k žádným pozitivním změnám v českém zemědělství nedojde

25. října 2021 | ODS
Vláda dnes projednává rozpočet Strategického plánu Společné zemědělské politiky na roky 2023-2027. Jedná se o jeden z kroků, kterým bude určena nová podoba zemědělské politiky na následující období.

„V současné době máme jedinečnou možnost dát českému zemědělství nový impulz a posunout ho směrem k lepšímu. Za rok a čtvrt začne platit nová podoba Společné zemědělské politiky a Česká republika tak může stanovit nová pravidla rozdělování zemědělských dotací,“ uvedla europoslankyně a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veronika Vrecionová.

„Nová pravidla by měla zastavit postupující koncentraci farem do velkých celků, ke které neustále dochází, a naopak přispět k rozvoji malých a středních farem. Došlo by tak ke zvýšení konkurenceschopnosti lokálních producentů potravin a také k vyšší ekologičnosti hospodaření. Nástrojem by kromě tzv. redistributivní platby (zvýšené platby na první hektary) mělo být i zastropování přímých plateb tak, jak to Společná zemědělská politika umožňuje. Je chybou, nebo spíše záměrem stávající vlády, že k zastropování nepřistupuje a pokračuje tak v hájení zájmu největších agropodniků na úkor malých a středních farmářů,“ dodala Vrecionová.

Nová Společná zemědělská politika umožňuje zastropovat přímé platby na částce 100 tis. eur/rok/podnik. Tato částka by mohla být ještě zvýšena o mzdové náklady zemědělských podniků a další platby za ekologická opatření, platby pro mladé a začínající zemědělce nebo platby na citlivé komodity. Tato výše tedy respektuje i českou strukturu zemědělství tvořenou většími zemědělskými celky.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist