https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/veronika-vrecionova-k-mensimu-vyuzivani-chemickych-latek-v-zemedelstvi-muze-pomoci-veda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Veronika Vrecionová: K menšímu využívání chemických látek v zemědělství může pomoci věda

4. dubna 2019 | ODS
Místopředsedkyně zemědělského výboru Veronika Vrecionová společně s ředitelem institutu CEITEC Jiřím Nantlem uspořádala v Poslanecké sněmovně seminář na téma „Rizika a potenciál genového editování v zemědělství“.

Genová editace, neboli nová forma „genetické modifikace organizmů“, pomáhá vyšlechtit plodiny odolné proti škůdcům nebo umožňuje pěstování rostlin v sušších oblastech. V Evropské unii je pěstování takových plodin na rozdíl např. od USA zakázáno. Tato metoda spočívá v úpravě genetického kódu rostlin, aniž by se do něj přidávaly části genetických kódů jiných organizmů, jak tomu bylo v minulosti.

„S růstem světové populace a změnami klimatu brzy narazíme na strop v produkci potravin. Budeme se muset rozhodnout, zda pokračovat v intenzivním využívání chemických látek, nebo naopak využijeme moderní metody zvyšující produkci. Genová editace rostlin je metoda, která nás může zbavit přehnaného využívání chemie v zemědělství. Tam, kde byl dříve potřeba silný postřik, bude stačit výsadba odolnějších, což znamená upravených, plodin,“ uvedla Veronika Vrecionová.

„Vědecké poznání v oblasti biotechnologií se dynamicky vyvíjí a dává nám možnosti, které předcházející generace neměly. Fakticky jde o otázku konkurenceschopnosti našeho českého i evropského zemědělství v měřítku celého světa. Je obrovský prostor pro zvýšení produktivity zemědělství i zlepšení stavu přírody. Vědu a výzkum bychom se neměli bát používat ani v zemědělství,“ dodal ředitel Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity Jiří Nantl.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist