https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/veronika-vrecionova-ministerstvo-zemedelstvi-uz-potrebu-zastropovani-dotaci-pochopilo.pochopi-to-i-vlada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Veronika Vrecionová: Ministerstvo zemědělství už potřebu zastropování dotací pochopilo. Pochopí to i vláda?

27. července 2020 | ODS
Vláda dnes projedná Zprávu o stavu zemědělství ČR za rok 2019. Kromě řady statistických údajů popisuje hlavní problémy českého zemědělství a navrhuje řešení.

V dokumentu se mimo jiné uvádí: „Ve struktuře zemědělských podniků přetrvává vysoký podíl velkých právnických osob na obhospodařované z. p., zatímco fyzické osoby, které tvoří téměř 90 % všech subjektů, hospodaří zhruba na 30 % z. p. Problémy ve vztahu zemědělství k životnímu prostředí a venkovu se nadále zhoršují. Zejména se to týká velkovýrobního průmyslového zemědělství.“

„Jsem ráda, že Ministerstvo zemědělství konečně pochopilo potřebu podpory malých a středních zemědělců a je si také vědomo obecně horšího přístupu k životnímu prostředí ze strany velkých agrokoncernů,“ uvádí europoslankyně Veronika Vrecionová.

Zpráva přichází v době, kdy vrcholí vyjednávání Společné zemědělské politiky EU na roky 2021-2027. Zatímco většina členských zemí podporuje zastropování zemědělských dotací, ČR je jako jedna z mála zemí opakovaně proti.

„Dnes máme možnost tento negativní trend zvrátit a zastavit postupující koncentraci zemědělské produkce v rukou malé skupiny velkých podniků. Nejúčinnějším nástrojem je zastropování zemědělských dotací. Ty mají pomáhat udržet malé zemědělce a rodinné farmy na venkově, nikoli sloužit jako zdroj pro skupování konkurence, jak se nyní často děje.“

„Doufám, že doporučení, které Ministerstvo zemědělství navrhuje a odpovídající zastropování, vezme v úvahu i ministr Toman a celá vláda a v České republice jej zavedou,“ dodala Vrecionová.

Navrhovaná doporučení (výběr):
* Nastavit takové parametry a opatření SZP, které pomohou rozvoji strukturálně vyváženějšímu zemědělskému sektoru, který bude schopen významně přispívat ke zvýšení potravinové soběstačnosti a zlepšení vztahů k jím užívaným přírodním zdrojům.
* Podporovat tvorbu a udržení pracovních míst a diverzifikaci činností na venkově, a to včetně podpory malých zemědělských podniků rodinného typu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist