https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/veronika-vrecionova-odvolani-reditele-lesu-cr-ministrem-v-demisi-je-nestandardni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Veronika Vrecionová: Odvolání ředitele Lesů ČR ministrem v demisi je nestandardní

11. května 2018 | ODS
Veronika Vrecionová: „Odvolání ředitele Lesů ČR je krajně nestandardní a důvody jeho odvolání považuji za zástupné. Je navíc krajně nevhodné, když k tomuto kroku přistoupil ministr zemědělství, který je s celou vládou v demisi a ve své funkci pravděpodobně již nebude pokračovat. Odvolání generálního ředitele Lesů ČR je alibistickým a pro veřejnost populistickým krokem Ministerstva zemědělství. Primárním viníkem současného neutěšeného stavu lesních porostů v naší zemi ohrožených plošnou kůrovcovou kalamitou je totiž samo Ministerstvo zemědělství, které je zakladatelem státního podniku Lesy České republiky, a které tak stanovuje podmínky hospodaření ve všech lesích na území ČR i v podniku Lesy ČR.

Na zhoršující se stav lesních porostů v naší zemi upozorňují odborníci Ministerstva zemědělství již řadu let, ministerstvo samo mělo a má k dispozici množství potřebných údajů k přijetí potřebných opatření. Resort ale dlouhodobě nutné změny prostřednictvím lesnické legislativy neřešil, a to ani v posledních letech, kdy se stav lesů zhoršoval rychleji. Jednou z příčin současného stavu je přístup resortu k lesnickému podnikání, především pak při zpracování dřeva, v němž hrají stále významnější roli velcí průmysloví zpracovatelé na úkor místních lokálních pil, které by byly schopné operativněji zajistit prevenci rizik kůrovce díky znalosti místní situace. Malí a střední zpracovatelé dřeva jsou však, stejně jako malí a střední podnikatelé v zemědělství, zahlceni nadměrnou byrokracií, což mimo jiné vede k úbytku takových podniků, vylidňování venkova a poklesu pracovních příležitostí v lokalitách, v nichž není kromě těžby a zpracování dřeva příliš jiných možností. Jedním z důsledků je však také zhoršující se stav lesů v naší zemi."
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist