https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/veslav-michalik-stahl-svou-kandidaturu-na-ministra-prumyslu-a-obchodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Věslav Michalik stáhl svou kandidaturu na ministra průmyslu a obchodu

25. listopadu 2021 | STAN
Věslav Michalik dnes překvapivě oznámil, že nebude za STAN aspirovat na post ministra průmyslu a obchodu. A to přesto, že vyloučil pochybnosti o dřívějším podnikání své rodiny prostřednictvím kyperské firmy a vysvětlil, jak by vyřešil potenciální střet zájmů týkající se solárních elektráren. Vedení hnutí STAN rozhodnutí Věslava Michalika lituje, ale respektuje ho.

„Na podnikání mé rodiny na Kypru, kde má žena v letech 2002 až 2017 vlastnila investiční firmu, nebylo nic neetického, natož nelegálního. Firma tam dělala legální business, do začátku jsme jí půjčili peníze, které já jsem v předchozích letech poctivě vydělal a zdanil,“ řekl Věslav Michalik.

„Přesto jsem došel k závěru, že zájem médií o moji podnikatelskou minulost, byť na ní není nic špatného, by extrémně zatěžoval novou vládu a naši pozici v ní. Proto jsem se rozhodl, že na pozici ministra průmyslu aspirovat nebudu, a ráno jsem to oznámil i nejužšímu vedení STAN,“ doplnil starosta Dolních Břežan Michalik.

Pokud jde o potenciální střet zájmů, V. Michalik dnes oznámil, že byl připraven ho řešit tím, že požádá fond, v němž vlastní akcie, aby solární elektrárny ze svého portfolia odprodal.

„Věslav Michalik je člověk, který by byl ve vládě velkým přínosem. Má přehled v dané problematice a ví, kam by se měl český průmysl posouvat, aby Česká republika v budoucnu prosperovala. Díky svým zkušenostem v oblasti byznysu, dlouholetého úspěšného starostování i působení ve vedení kraje, je nezpochybnitelným odborníkem i v praktické rovině,“ vyjádřil se ke kvalitám Michalika předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

„Oceňuji jeho rozhodnutí. Podal nám důkladné vysvětlení všech informací, pravdivých i polopravdivých, které se v uplynulých dnech objevily v mediálním prostoru. Sám má čisté svědomí, protože ví, že nespáchal nic nezákonného. Na druhou stranu si ale uvědomujeme, že nastupujeme po letech vlády Andreje Babiše, která byla spojena s obřím střetem zájmů. A my jsme šli do voleb, abychom změnili politickou kulturu a přinesli změnu. On sám zhodnotil, že by už jen stín pochybností kolem jeho podnikání mohl poškodit důvěru lidí v demokratické instituce, kroky vlády i hnutí STAN a on znovu ukázal, že je týmovým hráčem, který je schopen oběti ve prospěch celku a změny v této zemi,“ řekl Rakušan.

„Jméno nástupce na post se nejprve dozví Petr Fiala a naši koaliční partneři a až následně ho představíme veřejnosti,“ dodal místopředseda Petr Gazdík.

Celé vyjádření Věslava Michalika zde: https://stan.us18.list-manage.com/track/click?u=063406fd30abef48449de5790&id=0bc5608e91&e=19a02e2727
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist