https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vetsina-stran-se-na-schuzce-s-ministrem-tokem-shodla-na-potrebe-zmenit-zakony-pro-urychleni-vystavby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MD ČR: Většina stran se na schůzce s ministrem Ťokem shodla na potřebě změnit zákony pro urychlení výstavby

12. prosince 2017 | MD ČR
Zástupci šesti parlamentních stran se shodli na tom, že je nutné přijmout legislativní změny, které zjednoduší a zrychlí přípravu klíčových dopravních staveb státu. Cílem je zamezit účelovému blokování staveb a urychlit povolovací procesy. Prvním krokem by podle návrhu ministra dopravy Dana Ťoka měla být novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, která zrychlí proces vyvlastnění pozemků a nově nastaví finanční náhrady za věcná břemena. Další jednání poslanecké skupiny k výstavbě zorganizuje ministr Ťok v lednu.

„Potřebujeme tzv. předběžnou držbu v té podobě, abychom mohli stavět ještě před tím, než skončí spory o vyvlastnění. Chceme tedy vyloučit odkladný účinek odvolání proti rozhodnutí o vyvlastnění. Odvolání by samozřejmě bylo možné, řešila by se v něm například výše odškodnění, ale neblokovalo by již samotnou stavbu,“ vysvětluje ministr dopravy Dan Ťok. Zástupci politických stran budou dále řešit, zda do novely zahrnout i další nástroje ke zjednodušení procesu vyvlastnění pozemků nacházejících se v trase dálnice či jiné klíčové stavby.

Podle Ťoka je dále potřeba změnit způsob určení výše finančních náhrad za věcná břemena, čímž se dosáhne snazšího projednání s majiteli při adekvátní náhradě. Dále je potřeba zajistit vstup na pozemky za účelem provádění měření a průzkumných prací. Podle návrhu by pro investora bylo možné kdykoliv, vlastníkovi by to stát kompenzoval finančně.

Nejnutnější změny legislativy, které mohou v krátké době zrychlit přípravu důležitých dopravních staveb, budou podle ministra připraveny už začátkem nového roku. Předloženy mohou být prostřednictvím poslaneckého návrhu novely zákona 416/2009 Sb. o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury.

„Dnešní schůzka, na které jsme představili návrh urychlení výstavby, byla velmi konstruktivní. Začátkem nového roku nás čeká druhá fáze jednání, ve které budeme řešit potřebu specializovaných stavebních úřadů pro územní rozhodování a specializovaných vyvlastňovacích úřadů na úrovni jednotlivých krajů a další zjednodušování povolování staveb. To chceme prosazovat skrze vládu,“ dodává ministr. Ve třetí fázi bude Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj řešit rekodifikaci stavebního zákona.

K jednání o urychlení výstavby vyzval ministr dopravy všech devět politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Schůzky se účastnily všechny strany vyjma SPD, STAN a KDU-ČSL.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist