Karolína Šůlová "> Víkendové mapování velkých šelem proběhne v Jeseníkách po desetileté přestávce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vikendove-mapovani-velkych-selem-probehne-v-jesenikach-po-desetilete-prestavce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Víkendové mapování velkých šelem proběhne v Jeseníkách po desetileté přestávce

16. února 2024 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová
Plošný monitoring má zjistit, kolik rysů a vlků se v chráněné krajinné oblasti Jeseníky pohybuje. Pořádá jej Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky ve spolupráci s Hnutím DUHA. Zhruba čtyřicítka mapovatelů vyrazí do terénu v pátek ráno.

První podobné sčítání šelem se konalo pod hlavičkou Správy CHKO Jeseníky už v roce 1986. Od té doby probíhalo s různě velkými přestávkami, s plošným monitoringem se přestalo zhruba před 10 lety. Vlk se tehdy v oblasti nevyskytoval vůbec a populace rysa poklesla na minimum, resp. stálá populace zanikla a zaznamenány byly jen občasné výskyty v okrajových částech CHKO. Navíc slabá nebo žádná sněhová pokrývka monitoring komplikovala, protože stopy v terénu nebyly dobře vidět.

Nyní, když se čím dál častěji objevují zprávy o výskytu vlků v Jeseníkách, se ochranáři rozhodli tuto tradici obnovit. Kromě pracovníků AOPK ČR, Správy CHKO Jeseníky se do sčítání zapojí také dobrovolná stráž přírody a dobrovolníci z Hnutí Duha. Celkově se bude v terénu pohybovat kolem 40 lidí, kteří budou procházet předem vytipované trasy. Sčítání na trasách doplňují i fotopasti instalované na místech s předpokládaným výskytem velkých šelem.

„Pravděpodobnost nalezení pobytových stop šelem se rok od roku zvyšuje a každá informace o jejich výskytu je pro nás velmi cenná. Využíváme je třeba, když doporučujme chovatelům hospodářských zvířat, jak zabezpečit stáda,“ komentuje Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Sněhové podmínky sice nejsou ani letos ideální, i tak se ale dají hledat stopy v blátě, trus nebo zbytky kořisti. Navíc se nesledují jen stopy šelem, ale zaznamenávají se i pozorování dalších vzácných a ohrožených druhů živočichů.

Ve stejném termínu pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR také mapování velkých šelem v CHKO Beskydy a CHKO Bílé Karpaty. V Beskydech se letos koná 40. ročník této akce.

Výsledky mapování budou uloženy do Nálezové databáze ochrany přírody, kterou AOPK ČR provozuje. Ta nyní obsahuje téměř 34 milionu údajů o výskytu různých druhů živočichů, rostlin a hub.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist