https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-bere-chudym-penize-a-dava-je-do-betonu-to-je-nepripustne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Vláda bere chudým peníze a dává je do betonu, to je nepřípustné!

25. února 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Vláda se chystá přesunout část peněz z EU, které mají pomoci sociálně slabým skupinám a chce je použít na budování infrastruktury. S tím zásadně nesouhlasí předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí a první místopředsedkyně strany Šárka Jelínková, podle níž není možné v dnešní době krátit finance na pomoc potřebným a investovat je na místo toho do betonu nebo projektů typu Dunaj – Odra - Labe.

Proto dnes předkládá v Senátu výzvu vládě, aby tento krok přehodnotila. „Musím se opravdu ptát, zda pro vládu je dnes důležitější investovat peníze do výstavby, třeba do megalomanského kanálu Dunaj-Odra-Labe, než tyto peníze využít pro naše spoluobčany v nouzi, nebo pro osoby, které přišly o zaměstnání,“ uvádí Jelínková.

Nastala doba, kdy budeme řešit následky koronavirové krize, kdy budou zapotřebí veškeré dostupné finanční prostředky, které by mohly pomoci lidem v problémech. Přesto chce vláda část peněz, které mají z EU plynout v následujících letech právě na podporu zaměstnanosti, dostupného bydlení a prevenci chudoby, převést do infrastruktury.

„Tohle by se významně negativně projevilo v pomoci lidem, kteří ztratili zaměstnání, přišli o svou živnost či firmu, lidem, kteří nezvládají platit své závazky, dětem, rodinám, matkám či otcům v tísni,“ pozastavuje se nad současnými plány vlády Jelínková. Její usnesení má být především hlasitým apelem na vládu, aby tyto peníze využila na řešení sociálních problémů, které přinesla a přináší současná pandemie.

Vláda plánuje pro rozpočtové období 2021-2027 přistoupit ke snížení financí čerpaných v rámci Evropského sociálního fondu (ESF+) ve prospěch infrastrukturního Fondu soudržnosti (FS). Tomu chce Jelínková svým usnesením zamezit. Stejného názoru je i 33 neziskových organizací, které před tím též varují a již odeslaly v této věci dopis premiérovi Babišovi.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist