https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-chysta-zverejneni-priorit-pro-ceske-predsednictvi-rady-eu.bude-mezi-nimi-klima
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Klimatická koalice: Vláda chystá zveřejnění priorit pro české předsednictví Rady EU. Bude mezi nimi klima?

14. června 2022 | Klimatická koalice
Ve středu 15. června představí premier Fiala spolu s ministrem pro evropské záležitosti MIkulášem Bekem politické priority českého předsednictví v Radě Evropské unie. Česko přebírá předsednictví 1. července od Francie.

Během šesti měsíců předsednictví v Radě EU nemá předsedající země možnost prosazovat své národní zájmy, měla by hrát roli arbitra, tedy reprezentovat společný názor evropské sedmadvacítky a zprostředkovat mezi jednotlivými zeměmi EU kompromis. Mezi důležité úkoly České republiky bude patřit reprezentace EU na evropské i mezinárodní úrovni. Do období předsednictví tak spadne i reprezentace EU na podzimním klimatickém summitu OSN v Egyptě (COP27).

V současné době čelí Evropa několika souběžným krizím. Česko se tak bude muset během předsednictví vypořádat s celou řadou výzev - otázka energetické bezpečnosti v Evropě a s ní spojená otázka sankcí proti Rusku, vyjednávání pozic pro evropskou klimatickou legislativu v podobě balíčku Fit for 55 či nově představeného balíčku opatření REPower EU.

Hlavní témata pŕedsednictví zatím nejsou jasná. V širším kontextu lze ale odhadovat, že se budou přímo či nepřímo vztahovat k dění na Ukrajině. Mezi klíčovými tématy tak lze očekávat energetickou bezpečnost, obranné kapacity Evropy, odolnost evropské ekonomiky či téma migrace. Otázkou zůstává, nakolik bude akcentováno i téma ochrany klimatu.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek už předem avizoval, že mottem českého předsednictví bude “Evropa jako úkol”, v angličtině rozšířené na “Europe as a task: rethink, rebuild, repower”. [1]

Jitka Martínková, koordinátorka komunikace z Klimatické koalice, říká: “České předsednictví v Radě EU spadá do období intenzivních příprav nové evropské klimatické legislativy Fit for 55. Právě teď se hraje o to, jak moc bude tato legislativa v souladu s cílem 1,5°C a v jak silné podobě budou jednotlivé části přijaty. I proto by mělo být právě klima jednou z jasně deklarovaných hlavních priorit českého předsednictví.”

Miriam Macurová, specialistka pro evropskou klimatickou politiku z Greenpeace ČR, říká: “Česká vláda by v prioritách a také po dobu svého předsednictví v Radě EU v kontextu současných krizí neměla opomíjet dlouhodobá řešení a vize, ke kterým se Evropa zavázala. Energetická transformace je řešení, které v dlouhodobém horizontu přispívá nejen k řešení klimatické krize, ale také k posílení evropské energetické bezpečnosti a nezávislosti. Česko by proto v tomto ohledu mělo zaujmout jasnou pozici a brát “Evropu jako úkol” nejen po dobu šesti měsícu, ale také v budoucnu.”

Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, říká: “Evropský úkol, který si vláda dává v energetice, je podobný úkolům, které jí čekají doma. Při předsednictví vláda musí myslet i na české domácnosti, které drtí vysoké ceny fosilních paliv a zajistit, aby se výhody nezávislé, čisté energetiky dostaly ke všem Evropanům, například pomocí příspěvků ze Sociálně klimatického fondu na úspory energie nebo díky zjednodušení a zrychlení povolování a budování obnovitelných zdrojů.”


Kontakty
Miriam Macurová, Greenpeace, tel. 771 154 362, miriam.macurova@greenpeace.org
Jitka Martínková, Klimatická koalice, tel. 728 399 452, jitka.martinkova@klimatickakoalice.cz
Anna Kárníková, Hnutí DUHA, tel. 773 768 769, anna.karnikova@hnutiduha.cz

Poznámky pro editor(k)y:
[1] https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ceske-predsednictvi-v-evropske-unii-motto-evropa-jako-ukol-rethink-rebuild-repower.A220609_090625_domaci_kop
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist