Kateřina Procházková "> Vláda dnes bude projednávat novelu stavebního zákona, lidovci ji považují za nedostatečně připravenou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-dnes-bude-projednavat-novelu-stavebniho-zakona-lidovci-ji-povazuji-za-nedostatecne-pripravenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Vláda dnes bude projednávat novelu stavebního zákona, lidovci ji považují za nedostatečně připravenou

24. srpna 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Vláda dnes bude projednávat novelu stavebního zákona. Na ranní tiskové konferenci opozičních demokratických stran se všichni lídři vyjádřili proti novele stavebního zákona, se kterou přichází ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Opozice upozorňuje, že není novela pořádně připravená. „Nesouhlasíme s předloženou novelou, je tu spousta nevyřízených připomínek, návrh postrádá smysl i logiku,“ zní shodně od opozičních lídrů.

Novela stavebního zákona počítá s odebráním částí kompetencí obecním a krajským stavebním úřadům. Naopak plánuje se zřízením nového centrálního stavebního úřadu.

„Naším cílem je udělat proces jednodušší, tady se stal opak. Výsledkem tohoto zákona bude úřad s hybridní strukturou, který bude financován z kapes daňových poplatníků. Nic se tímto úřadem nezjednodušší,“ shoduje se opozice.

„Na novelu stavebního zákona jsme čekali šest let.Takto nevypadá pomoc občanům,“ podotýká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Skutečně si nedokážu představit takový zákon za dob, kdy jsme byli ve vládě premiéra Sobotky. S tolika nevyřízenými připomínkami by nebylo přípustné zákon projednávat,“ říká šéf lidovců a pokračuje: „máme oprávněné obavy, jak a nakolik budou ochráněna vlastnická práva, totéž platí pro naše přírodní bohatství.“

Novela vůbec neupravuje aktuální problém, tedy průmyslové zony na územních plánech obcí, které tam zůstávají nadále i přestože už nejsou potřeba. „S tak nízkou mírou nezaměstnanosti, jakou máme v České republice, nepotřebujeme stavět nové průmyslové zóny. Obce by tyto plochy mohly využít smysluplněji. Tímto se ale zákon vůbec nezabývá,“ shrnuje na závěr Jurečka.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

24.8.2020 19:15
Tak takhle se dělá politika podle lidovců. Pan předseda kritizuje pomalý postup přípravy stavebního zákona, a to po celých dlouhých 6 let, kdy byl na Ministerstvu pro místní rozvoj za KDU-ČSL náměstek nějaký pan Koliba, mj. starosta za KDU-ČSL Hodonína. Poté byl tento boží muž náměstkem MPO, kde měl na starosti stavebnictví, které za tu dobu "vykvetlo do krásy". Že vás huba nebolí, lidovci. Nějaký Maleček, lidovec na kraji má pod palcem územní plánování. Většina úřadníků lidovců nejen že přešla od dob komunistických přímo na vyšší posty ( včetně v BIS a jiných složkách ), ale také, po uvolnění schopnějších a znalejších osob, podloudnými levárnami, obsadila rozhodování. Např. MD, SÚS, Povodí, atd. To nám chcete povídat, že se vás to netýká a že jste mimo rozhodování ? Tak proč jste nevyřešili, vy exoti, tento problém :
Základní a zásadní rozpor v zákonu zůstal. Tím je systémová podjatost úředníků stavebních úřadů k záměrům samosprávy a k záměrům v působnosti samosprávy, kdy úředník rozhoduje o věci, ve které je starosta tím, kdo si přeje, jak má záležitost dopadnout, tohoto úředníka platí a je mu nadřízeným a ten, znalý toho, jak to chodí, podle toho rozhoduje. Dokonce je věc tak, že k tomuto "problému" byl přijat v rámci správního řádu stav, kdy "úředník samosprávného celku pokud rozhoduje o věci samosprávného celku je nepodjatý", čímž se vlastně had zakousnul do vlastního ocasu, a umožňuje rozhodování ve věci, týkající se sama sebe. Naprostou úsměvnou ukázkou je i rozhodování osoby starosty, jako orgánu obce, ve věci v souvislosti s řízením stavebním a vedením stavby, kdy je tento sám sobě podjatý, navíc, dokonce rozhoduje i v rozporu kompetencí, pokud je toto takto nadřízeným orgánem ( ovládaným osobami politicky a názorově spřízněnými ) trpěno či dovoleno. Tomu se říká demokratický výplach očí občanů tím, co pochází odněkud níže.
Povím vám, všem, proč.
Protože se jim takto pěkně vládne, a mohou demokracii a správnou praxi obcházet. Proto.

A pro pana předsedu : Stesky nad tím, že je zastavěna orná a zemědělská půda jsou trochu pozdní. V čase, kdy se tak dělo, a kdy se tak měnila legislativa, to byli VAŠI zástupci v parlamentu, i v okresních úřadech, kteří i přes upozornění odborníků klidně takové věci prosazovali. Stejně tak i účelové změny vodního zákona.

Nelžete lidem.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist