https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-podporila-kolaps-verejne-dopravy-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených Brno: Vláda podpořila kolaps veřejné dopravy v Brně

10. července 2018 | Strana zelených Brno
Babišova vláda na svém dnešním jednání opětovně rozhodla o odsunu brněnského hlavního vlakového nádraží z centra města. Zopakovala tak rozhodnutí vlády Miloše Zemana z roku 2002. Nově by cestující měli vystupovat a nastupovat do vlaků až o kilometr dál než dnes. Ministři se tak rozhodli nepřihlížet k názoru Brňanů i mnoha respektovaných odborníků. Podle rozhodnutí ministerstva dopravy dnes potvrzeného vládou současně s novým odsunutým nádražím nevznikne žádný severojižní kolejový diametr.

„Přísliby vlády o tom, že SŽDC má variantu diametru prověřit, jsou zcela nevěrohodné a jsou pouhým předvolebním populismem, který má umlčet kritiky. Má-li mít výstavba brněnského metra smysl pro odvrácení kolapsu, který Brnu po odsunu nádraží hrozí, muselo by být zprovozněno zároveň s odsunem nádraží. To se ale vláda evidentně udělat nechystá. Naopak hrozí stejné desítky let trvající provizorium, jaké si Brňané zažívají už od sedmdesátých let, kdy bylo odsunuto z okraje historického centra autobusové nádraží Zvonařka. Dodnes k němu slibovaná tramvajová trať nevede,“ uvedl náměstek brněnského primátora za Stranu zelených Martin Ander.

Rozhodnutí vlády podle něj není moudré. „Brňanům hrozí citelné prodloužení každodenního cestování a městu kolaps hromadné dopravy, před kterým jsme společně s dopravními experty varovali,“ sdělil Martin Ander. Jeho slova potvrzuje také dopravní expert a spoluautor vítězného návrhu soutěže Budoucnost centra Brna Lukáš Tittl. „Vidím velké riziko v přetížení hromadné dopravy. Podle studie proveditelnosti ji totiž v případě odsunuté varianty nádraží bude využívat pro cestu do centra Brna o čtrnáct tisíc lidí víc než dosud,“ varoval Lukáš Tittl.

Zelení se navíc domnívají, že vláda při svém rozhodování o názor dalších odborníků a zainteresovaných lidí nestojí. „Už od chvíle, kdy brněnské zastupitelstvo schválilo odsun nádraží, komunikujeme s politiky na celostátní úrovni. Poslali jsme například otevřený dopis premiéru Andreji Babišovi. Jeho odpověď ale jasně ukazuje, že premiér o problematice vůbec diskutovat nechce,“ řekl člen Předsednictva Strany zelených a dvojka kandidátky do Zastupitelstva města Brna Jenda Perla.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist