https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-projednala-postup-u-memoranda-k-tezbe-lithia-a-jmenovala-zmocnence-pro-sport
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Vláda projednala postup u memoranda k těžbě lithia a jmenovala zmocněnce pro sport

31. ledna 2018 | Úřad Vlády ČR
Ve středu 31. ledna 2018 vláda Andreje Babiše jednala o postupu ve věci memoranda o těžbě lithia. Kabinet také jmenoval vládního zmocněnce pro sport, kterým se od 1. března 2018 stane Milan Hnilička, a zařadila téměř dvě desítky poutních míst mezi národní kulturní památky.

Kabinet Andreje Babiše se na dnešním jednání věnoval dalšímu postupu ve věci resortního Memoranda o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a společností European Metals Holdings o těžbě lithia. „Jednoznačně platí to, k čemu nás zavázala sněmovna. Sněmovna jasně řekla, že memorandum je nulitní, že nás v podstatě žádá, aby průzkum prováděl státní podnik a aby zisk z případné těžby zůstal v českých rukou. A to my samozřejmě uděláme. Pan ministr zaúkoluje státní firmu Diamo, která by měla přikročit k průzkumu. Plán je nezměněn, jak jsme říkali před volbami, chceme, aby lithium zůstalo v našich rukou. Ministr Hüner má jednoznačný úkol, a to je vyjednat právní nezávaznost memoranda s protistranou,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Na programu jednání vlády bylo i jmenování vládního zmocněnce pro sport, kterým se od 1. března 2018 stane Milan Hnilička. „Jeho hlavním úkolem je přijít s transparentním směřováním peněz do sportu, chceme masivně investovat,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš. Úlohou zmocněnce pro sport bude koordinovat dění v této oblasti a ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy se bude podílet na přípravě plánovaných změn v oblasti sportu a bude definovat parametry nové agentury pro sport. Mimo to bude připomínkovat návrhy právních předpisů s dopady na sport, konzultovat materiály k antidopingovému programu či dohlížet na koordinaci činnosti rezortních sportovních center. Statut vládního zmocněnce pro sport.

Na základě dnešního rozhodnutí vlády se stane 19 poutních míst národními kulturními památkami. Jde o významné architektonické dominanty s vysokou duchovní hodnotou, které už byly na seznamu kulturních památek. Prohlášení se týká například poutního areálu s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze a poutního areálu Svatý Kopeček u Olomouce s kostelem Navštívení Panny Marie.

Premiér a ministři informovali o uskutečněných zahraničních cestách. Andrej Babiš v uplynulých dnech navštívil Davos, Budapešť a Brusel. Kabinet se dohodl na uspořádání samostatného jednání, které se bude věnovat výhradně evropské agendě a zahraničním cestám a proběhne 14. února 2018. Účastnit se ho bude také státní tajemník pro evropské záležitosti a vybraní experti na evropskou problematiku.

Kabinet dnes odvolal Arnošta Markse z pozice člena Rady pro výzkum, vývoj a inovace a na jeho místo jmenoval Vladimíra Maříka, který je významným vědcem v oblasti aplikovaného výzkumu a všeobecně uznávaným odborníkem v oboru umělé inteligence. Důvodem je i potřeba posílit zastoupení odborníků vysokých škol, kteří se zabývají aplikovaným výzkumem a vývojem a spoluprací s průmyslovými podniky.

Vláda rozhodla, že o zaměstnanecké karty si bude moci žádat více pracovníků na více zastupitelských úřadech ČR v zahraničí.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist