Aleš Miklík "> Vláda schválila plán zemědělských dotací, zásadní požadavky MŽP či ekologů v něm však nezohlednila - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-schvalila-plan-zemedelskych-dotaci-zasadni-pozadavky-mzp-ci-ekologu-v-nem-vsak-nezohlednila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Vláda schválila plán zemědělských dotací, zásadní požadavky MŽP či ekologů v něm však nezohlednila

13. října 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Vláda na svém včerejším zasedání schválila Strategický plán Společné zemědělské politiky, [1] který nyní k finálnímu posouzení a schválení poputuje Evropské komisi. Požadavky na posílení ekologických ambicí, kterými Ministerstvo životního prostředí podmínilo své souhlasné stanovisko k plánu a které požadovaly i ekologické organizace nebo nezávislý hodnotitel vlivu na životní prostředí, [2] ale zůstaly nenaplněny. Šlo především o postupné navyšování ploch nezbytných pro ochranu biodiverzity, jako jsou úhory, meze, remízky či dočasně nesečené plochy na loukách. Vláda tak nebude schopna naplnit svůj programový cíl [3] ani evropský cíl Zelené dohody vyčlenit pro přírodu desetinu zemědělských ploch do roku 2030.

Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Tohle žeru Hnutí DUHA, řekl: „Vláda nezohlednila požadavky ministerstva životního prostředí, které by pomohly zmírnit negativní dopady intenzivního zemědělství na přírodu a klimatickou změnu. O údajné skvělé spolupráci ministerstev zemědělství a životního prostředí to nevypovídá nic dobrého. Resort životního prostředí i přes kritický stav přírody stále zřejmě hraje slabší roli.

Návrh zemědělských dotací je sice příslibem pro určité zlepšení problémů, kterým krajina vzhledem k úbytku biodiverzity a dopadům klimatické změny čelí. Veřejné dotační prostředky by ale měly být využity mnohem ambiciózněji a je zřejmé, že v průběhu dalších let bude potřeba využít možnosti dotace změnit.

V celkovém obrázku nové zemědělské dotace nedokážou připravit naši krajinu na dopady klimatické změny nebo zastavit pokles biodiverzity. A to bude v neprospěch všech, i zemědělců.”


Kontakty:
Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Tohle žeru Hnutí DUHA, 775 894 642, martin.rexa@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2022_novy-strategicky-plan-spolecne.html
[2] https://hnutiduha.cz/aktualne/nejen-ekologove-ale-i-ministerstvo-zivotniho-prostredi-pozaduje-zmeny-v-zemedelskych
[3] https://www.vlada.cz/cz/programove-prohlaseni-vlady-193547 “Minimálně desetina zemědělské půdy bude do roku 2030 aktivně chránit opylovače a celkovou biodiverzitu (meze, nárazníkové pásy, větrolamy, úhory).”

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist