https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-v-oblasti-dopravy-vubec-nereaguje-na-zmeny-ktere-nas-nevyhnutelne-cekaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: Vláda v oblasti dopravy vůbec nereaguje na změny, které nás nevyhnutelně čekají

17. ledna 2022 | ČSSD
K dalšímu rozvoji našeho hospodářství je potřeba dostavba potřebné dopravní sítě a rozvoj moderní infrastruktury, což by měla zcela jistě být priorita nové vlády. Sociální demokracie vítá závazky vlády v oblasti dopravy.

Chybí nám však sebemenší reakce na Zelenou dohodu pro Evropu, která bude podobu dopravy a mobility obecně zásadně ovlivňovat. Vláda tak nepředkládá žádné návrhy a opatření, které bude Česká republika zcela jistě muset přijmout. V prohlášení se hovoří velmi obecně o rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Stejně jako v jiných částech tak vláda nenabízí byť obecnou představu o tom, jak a v jaké výši chce financovat nastíněné priority.

ČSSD vnímá jako jednu z hlavních priorit podporu veřejné dopravy. Hlavní pozornost by vláda měla věnovat rozvoji integrovaných dopravních systémů a jejich vzájemnou propojenost. Nezbytné je však zajistit dostatečné a stabilní zdroje pro financování veřejné dopravy.

V některých konkrétních oblastech je programové prohlášení velmi obecné. Například se nedozvídáme, jak chce vláda přesunout část nákladní dopravy z přetížených silnic na železnici. Obdobně nám chybí jasnější představa o rozvoji železniční dopravy, která je šetrnější k životnímu prostředí a ovzduší. ČSSD požaduje, aby se vláda zaměřila na posílení klíčové role Českých drah jako národního dopravce.

Pro ČSSD je bezpečnost zcela zásadním tématem. Vítáme návrhy vlády v této oblasti, přestože některé otázky nejsou v programovém prohlášení jakkoliv řešeny. ČSSD podporuje zavedení řidičského průkazu na zkoušku a další kroky k bezpečnosti především silničního provozu.

V neposlední řadě jsme přesvědčeni, že vláda by měla usilovat o další legislativní kroky směřující k urychlení přípravy a stavby dopravní infrastruktury.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist