https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlade-nezalezi-na-ochrane-kvalitni-zemedelske-pudy.navrh-lidovcu-na-svem-jednani-nepodporila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Vládě nezáleží na ochraně kvalitní zemědělské půdy. Návrh lidovců na svém jednání nepodpořila

17. srpna 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Lidovci navrhují, aby výstavba obchodních center, skladů a výrobních hal byla na nejlepší zemědělské půdě zakázána. Vláda na svém pondělním jednání ale návrh KDU-ČSL nepodpořila. “Vládě na ochraně půdy nezáleží, bohužel. Náš návrh nepochopitelně smetla ze stolu,” komentuje rozhodnutí předseda lidovců Marian Jurečka.

O lepší ochranu zemědělské půdy bojují poslanci KDU-ČSL už několik měsíců. V červnu lidovecký návrh prošel zemědělským výborem, dnes však narazil na vládě, která tímto krokem oddálila větší ochranu našeho přírodního bohatství.

V současnosti je umožněno stavět na nejlepší půdě pouze tehdy, když je samotná výstavba v převažujícím veřejném zájmu. I přes četné novelizace zákona se však stále objevují případy, kdy jsou pozemky z půdního fondu odjímány z důvodů, které vzbuzují pochybnosti o existenci převažujícího veřejného zájmu.

Podle návrhu KDU-ČSL by nejlepší půda nesměla být nově nikdy ze zemědělského půdního fondu odnímána pro potřeby staveb pro obchod, výrobu či skladování. Pro zřizování mokřadů nebo remízků by souhlas s odnětím půdy z fondu nebyl potřeba. Lidovci také navrhují navýšit pokuty na dvojnásobek v případě porušení povinností stanovených zákonem.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist