https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vladni-novela-zakona-o-odpadech-nepovede-k-vypinani-zahranicnich-e-shopu.pred-rizikem-varovali-ministerstvo-zivotniho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Vládní novela zákona o odpadech nepovede k vypínání zahraničních e-shopů. Před rizikem varovali Ministerstvo životního prostředí Piráti

4. listopadu 2019 | Česká pirátská strana
Piráti v září upozornili Ministerstvo životního prostředí ČR na podle nich zbytečné rušení e-shopů v důsledku změn novely zákona o odpadech. Nyní ministerstvo předložilo vládě upravenou verzi této novely. Ta původní umožňovala úředníkům vydat nařízení o odpojení zahraničních e-shopů od internetu, pokud si nezřídí formálního zástupce se sídlem v ČR kvůli placení recyklačních poplatků. Piráti před tímto paragrafem, který by vedl k cenzuře internetu, varovali. Dopisem se obrátili na ministra životního prostředí se žádostí o vysvětlení a konzultaci. Nová verze novely problematický paragraf neobsahuje.

Zákon původně počítal s tím, že pokud si e-shop nezřídí formálního zástupce se sídlem v ČR kvůli placení recyklačních poplatků, bude k němu do 15 dnů od rozhodnutí Ministerstva pro životní prostředí ČR zamezen přístup z ČR a dojde k zablokování veškerých platebních transakcí.

„Jsem rád, že došlo ze strany ministerstva k vyškrtnutí problematického paragrafu. Odpojovat celé e-shopy od internetu kvůli daňové administrativě v podobě poplatků v řádech jednotek až desítek korun by bylo velmi neadekvátní a šlo by jednoznačně o cenzuru internetu. Je to také malé vítězství pro české spotřebitele a firmy, kterým nebude hrozit, že by ztratili přístup k pro ně klíčovým produktům,” dodává pirátský poslanec Ondřej Profant.

Problematice odpadů a oběhového hospodářství se dlouhodobě věnuje pirátský poslanec František Elfmark, pod jehož záštitou proběhl ve sněmovně odborný seminář k oběhovému hospodářství. Piráti také spustili web obehovehospodarstvi.eu, na kterém je možné zjistit odpovědi na nejzásadnější otázky týkající se problematiky odpadů.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist