https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vladni-rozpocet-nepodporime.nase-navrhy-miri-na-pomoc-socialnim-sluzbam-vystavbu-obecnich-bytu-a-ochranu-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Vládní rozpočet nepodpoříme. Naše návrhy míří na pomoc sociálním službám, výstavbu obecních bytů a ochranu životního prostředí

15. prosince 2020 | KDU-ČSL
Lidovci nepodpoří vládou navržený rozpočet v závěrečném třetím čtení, protože není podle nich reálně sestavený. Hlavním důvodem je daňový balíček, o kterém by poslanci měli ještě jednat 22. prosince. V případě schválení by se schodek navýšil o dalších více než 100 miliard kvůli zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka. „Vláda by měla projednávání zastavit a přepracovat. Kdyby tady bylo rozpočtové provizorium v lednu příštího roku, nic dramatického by se pro Českou republiku nestalo,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že v naší jednatřicetileté historii podobná situace už nastala.

Poslanci KDU-ČSL podpoří návrhy, které budou směřovat k hledání úspor v rozpočtu, pomohou rodinám, sociálním službám a ochraně životního prostředí.

Návrhy lidovců nevytváří další navýšení schodku státního rozpočtu, ale přesouvají finance v rámci jednotlivých kapitol tak, aby peníze směřovaly do těch oblastí, které je nutně potřebují.


Návrhy KDU-ČSL:

Dofinancování služby ve výši 2 miliard korun
* 600 milionů korun by mělo směřovat na náklady spojené s transformací psychiatrické péče
* 500 milionů korun je určeno na výpadek financování již skončené podpory EU individuálních projektů, jako jsou Azylové domy a další preventivní program
* 900 milionů korun by mělo jít na zvýšené náklady spojené s COVID 19, dále dofinancování platů v sociálních službách a dokrytí výpadků financování ze strany obcí a krajů, způsobených rozpočtovými škrty

* Humanitární pomoc ve výši 100 milionů korun na podporu Arménské republiky, která je ve velké krizi kvůli nedávno skončeným bojům a dopadům covid-19. Země potřebuje humanitární a rozvojovou pomoc ve formě základních potřeb pro obyvatelstvo, rozvoj základní infrastruktury a obslužnosti ve formě zajištění vody, lékařské pomoci, jídla a dalších základních potřeb obyvatel

* Dokrytí rozpočtů ve výši 300 milionů korun dobrovolným hasičům, kterým vznikly náklady v rámci pomoci obyvatelům ČR kvůli pandemii covid-19.

* Posílení státního fondu na podporu investic o 5 miliard korun z důvodu navýšené potřeby investic výstavby bydlení a vyrovnání výrazného nesouladu trhu. „Výstavba obecních bytů je pro lidi ve městech a obcích naprosto zásadní. Pomohlo by to firmám a řemeslníkům, ale i lidem získat kvalitní bydlení za rozumné peníze,“ uvedl místopředseda Jan Bartošek.

* Pomoc vinařstvím ve výši 200 milionů korun. „Tzv. „lockdown“ měl silný vliv na možnost odbytu produkce, kdy se nepořádaly obvyklé akce, i pěstitelství. Z toho důvodu hrozí zánik tradičních malých vinařství a vyšší nezaměstnanost v regionu. Částka je určena na zachování tradičního pěstitelství a kulturního bohatství. V souvislosti s pandemií nebyla přímá pomoc tomuto odvětví,“ komentuje poslanec Stanislav Juránek.

* Finanční podpora ve výši 100 milionů korun směřující na vybudování opatření proti suchu a zadržení vody v krajině. „S ohledem na aktuální situaci, kterou v posledních letech vnímá i laická veřejnost, se zásadní prioritou pozemkových úprav stává zadržení vody v krajině a protierozní ochrana, tzn. budování rybníků, malých vodních nádrží, mokřadů a podobných zařízení, a budování prvků zajišťujících protierozní ochranu,“ uvedl předseda lidovců Marian Jurečka.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist