https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vladni-zakon-o-odpadech-umozni-vypinani-zahranicnich-e-shopu-upozornuji-pirati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Vládní zákon o odpadech umožní vypínání zahraničních e-shopů, upozorňují Piráti

18. září 2019 | Česká pirátská strana
Projednávaná vládní novela zákona o odpadech umožní úředníkům vydat nařízení o odpojení zahraničních e-shopů od internetu. Pokud si e-shop nezřídí formálního zástupce se sídlem v ČR kvůli placení recyklačních poplatků, bude k němu do 15 dnů od rozhodnutí Ministerstva pro životní prostředí zamezen přístup z ČR a dojde k zablokování veškerých platebních transakcí. Zákon byl revidován kvůli implementaci nové evropské směrnice, která se však vypínání e-shopů netýká. Jedná se o iniciativu Ministerstva životního prostředí prosazovanou i lobbistickými zájmovými organizacemi. Piráti již oslovili MŽP se žádostí o schůzku kvůli problematickým částem zákona, který bude zároveň jedním z témat semináře Pirátů k odpadům a oběhovému hospodářství.

„Z našeho pohledu jde o nepřípustnou cenzuru internetu, navíc kvůli poplatkům v řádech jednotek až desítek korun. Kromě velkých mezinárodních e-shopů může nový zákon dopadnout hlavně na malé specializované e-shopy. Těm se totiž nemusí vyplatit nákladné přizpůsobování se novému zákonu kvůli relativně malému českému trhu. Čeští spotřebitelé i firmy pak mohou ztratit přístup k pro ně klíčovým produktům. Je veřejně dohledatelné, že tato cenzura byla do zákona vložena díky lobbingu Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy, pro které svoboda internetu a zájem spotřebitelů jistě nejsou na prvním místě,“ říká pirátský poslanec Ondřej Profant.

Piráti proto budou ve Sněmovně usilovat o vyškrtnutí paragrafu a hledání případného řešení, které by nezasahovalo do svobody na internetu. Jednou z alternativ je zapojení Celní správy ČR do vybírání recyklačního poplatku, protože už dnes celníci výrobky kontrolují a vybírají DPH i cla. Proto by vybírání poplatků nemělo pro celní správu znamenat další administrativní zátěž.

Piráti prozatím zaslali dopis ministru životního prostředí Richardu Brabcovi a požádali ho o schůzku, na níž chtějí diskutovat o možných řešeních. Problematický paragraf bude také jedním z bodů pirátského semináře k odpadům a oběhovému hospodářství pod záštitou Františka Elfmarka, který proběhne 1. října 2019 v Poslanecké sněmovně PČR.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist