Filip Trdla "> Vlakové jízdní řády přinášejí od 5. února 2024 novinky. Vyjedou další noční spoje - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlakove-jizdni-rady-prinaseji-od-5.unora-2024-novinky.vyjedou-dalsi-nocni-spoje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Vlakové jízdní řády přinášejí od 5. února 2024 novinky. Vyjedou další noční spoje

30. ledna 2024 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
V Libereckém kraji se od 5. února 2024 mimořádně upraví jízdní řády na železnici. Z Liberce vyjedou do České Lípy, Frýdlantu, Hrádku nad Nisou a Semil další noční vlaky.


Noční vlaky z Liberce i v pracovní dny

Doposud na trasách z Liberce jezdí vlaky s odjezdy okolo 0:35 z Liberce ve směrech Tanvald (Desná), Frýdlant, Hrádek nad Nisou, Semily a Česká Lípa střelnice, ale to pouze ve dnech, po kterých následuje volný (nepracovní) den, tj. zejména v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli.

Od 5. února budou noční spoje v provozu každý den. Dosavadní spojení s odjezdy okolo 0:35 z Liberce zůstává zachováno. V ostatní dny pojedou nové spoje o hodinu dříve, půl hodiny před půlnocí z Liberce, tedy zpravidla od neděle do čtvrtka.

Liberecký kraj si v uplynulém roce nechal zpracovat studii „Vize Libereckého kraje po roce 2050“. Při jejím zpracování se uskutečnil průzkum a workshop se studenty. „Máme zájem udržet mladou generaci v regionu po celý aktivní život. Veřejná doprava je pro ně jedním z nejdůležitějších diskusních témat. Takový zájem studentů mne mile překvapil stejně jako jejich pozitivní hodnocení dopravních služeb,“ přibližuje výsledky průzkumu Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. „Jediné výtky mladé generace se dotýkaly chybějícího kvalitního železničního spojení celého regionu s Prahou a omezené nabídky nočních spojů. Těmito tématy se vedení kraje dlouhodobě zabývá.“

„O lepší železnici do Prahy dlouhodobě aktivně vyjednáváme s Ministerstvem dopravy a Správou železnic. Téma zlepšení meziměstské noční dopravy spadá do působnosti Libereckého kraje, a proto jsme mohli na požadavky studentů okamžitě zareagovat rozšířením nabídky nočních vlaků mezi hlavními krajskými sídly na každodenní provoz,“ doplnil Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy.


Nové ranní vlaky pro pracující do Liberce

Spolu se zavedením nočních vlaků vyjedou ze Semil a České Lípy nové spoje brzy ráno i opačným směrem.

Z České Lípy nově pojede první vlak do Liberce s příjezdem již ve 4:51. Toto spojení bylo poptávali především cestující, kteří dojíždí do zaměstnání ve vzdálenějších částech Liberce.

Nový vlak ze Semil, Železného Brodu a Turnova do Liberce vyplňuje dosavadní časovou mezeru veřejné dopravy v ranní špičce a do Liberce bude mít příjezd v atraktivním čase 6:25.


Korekce jízdního řádu mezi Libercem a Žitavou z důvodu zpoždění

Od 5. února bude vlak TL20942 zkrácen z Žitavy do Hrádku n.N. V úseku Liberec (5:30) – Hrádek n. N. (5:52) zůstává vlak v provozu beze změn.

Důvodem omezení uvedeného spoje je řešení aktuálního zpožďování vlaků na cele trati v ranní špičce pracovních dnů. Trať mezi Hrádkem n. N. a Libercem je druhou nejvytíženější v Libereckém kraji. V současné době bohužel intenzita provozu na trati dosáhla jejích kapacitních limitů a další vlaky již není možné po trati provézt, aniž by vznikala zpoždění. Pro rok 2025 je plánována rekonstrukce stanic Chrastava a Hrádek n. N., což dosavadní zastaralý a nedostatečný stav infrastruktury částečně zlepší. Vyřešení všech provozních problémů železnice mezi Libercem a Varnsdorfem ovšem přinese až oprava a zvýšení rychlosti v polské části trati. Jednání o její opravě probíhají mnoho let na mezivládní úrovni.

Rozjezd nových vlaků z Liberce (neděle-čtvrtek):
23:35 L1 Liberec – Jablonec nad Nisou – Tanvald
23:39 L2 Liberec – Jablonné v Podještědí – Česká Lípa
23:35 L3 Liberec – Turnov – Semily
23:35 L6 Liberec – Frýdlant v Čechách
23:35 L7 Liberec – Chrastava – Hrádek nad Nisou

Podrobné jízdní řády jsou k dispozici na https://www.iidol.cz/jizdni-rady/

Pokud budou cestující potřebovat více informací, mohou se obrátit na Zákaznické centrum IDOL na tel. 488 588 788, nebo na Centrální dispečink IDOL na tel. 704 702 000.
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist