https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/voda-a-jeji-sprava-se-musi-vratit-zpet-do-rukou-mestskych-nebo-krajskych-vodaren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Voda a její správa se musí vrátit zpět do rukou městských nebo krajských vodáren

11. září 2017 | Pirátská strana

Voda je strategická a klíčová světová komodita. Na vodě závisí vše. Průmysl, zemědělství, sociální smír, zdraví i samostatnost státu a jeho obrana a především život samotný. Proto je podle Pirátů třeba zajistit, aby stát a jeho občané měli plnou kontrolu nad vodou, vodárenskou infrastrukturou a především nad hospodařením s vodou a jejím provozováním.

Zpráva OSN z roku 2015 s názvem Voda pro udržitelný světový rozvoj varuje světové lídry před fatálním nedostatkem vody do 15 let, pokud světoví lídři nepřehodnotí své současné vodohospodářské politiky. Z hlediska dlouhodobého plánování je třeba napravit neskutečný fakt, kdy distribuci a obchod s vodou neovládají obce, města či kraje, ale soukromé firmy s jediným cílem a tím je vydělat.

Voda se místo veřejnou službou, stala zdrojem neskutečných praktik, což dokazuje Vrchní soud v Brně, který vydal v roce 2016 přelomové usnesení pro celou ČR. Soudci v něm popsali ukázkový příklad, jakým pokoutným způsobem předali místní „politici“ monopol vody nadnárodní společnosti a tento proces proběhl obdobně v řadě okresů ČR.

Soudce Krajského soudu v Brně počínání organizované skupiny působící po celé ČR označil za mimořádně nemravné a pokoutné. Podobná jednání nahlodávají důvěru v obchodně závazkových vztazích, jako základ ekonomických vztahů ve společnosti. Soudci odhalili kolaboraci v politických kruzích a jednání řady politiků ve prospěch koncernů, na úkor vlastních měst, obcí, vodáren i občanů. Viníci, patří před soudy, ale zatím jsou politickou garniturou chráněni.

Pirátská strana se zasadí, aby toto skončilo. Voda a její správa se musí vrátit zpět do rukou městských nebo krajských vodáren. V Parlamentu ČR prosadíme zákon, kde voda jako strategická surovina bude postupně vrácena pod správu měst a obcí a prosadíme sjednocení agendy pod jedno ministerstvo. Požadujeme takový systém, který znemožní do budoucna kšeftovat s vodou.

Vodovody a kanalizace v České republice se staly byznysem pro samozvané. To, co bylo prezentováno jako vstup strategického investora, je rafinovaná privatizace zisků a zestátnění nákladů. Jde o velký tunel na občany i samosprávy. Díky anti-privatizaci dnes musí obce a města hradit z vlastních rozpočtů stamilionové investice, které poté pronajímají koncernům za symbolický nájem 5000 Kč za rok. Zastupitelé ztratili reálnou možnost rozhodovat o ceně vody, připravili se o možnosti čerpání EU dotací a tím i obcím a městům chybí finance v jiných oblastech.

„Opakovaně jsme se snažili dostat tohle téma na program zasedání zastupitelstva a na základě posudků vypracovaných městem jsme navrhovali, aby Praha smlouvu vypověděla. V platbách lidí za vodné a stočné odteklo díky politikům do Francie 6,5 miliardy korun z našich peněženek,” uvedl pražský pirátský zastupitel Adam Zábranský.

„Každý občan má právo na sociálně únosnou cenu vody. Vodárenství musí být služba nikoliv kšeft. Voda, vodárenská infrastruktura a její správa se musí vrátit do rukou státu či samosprávných celků. Jedním z našich prvních kroků v poslanecké sněmovně bude právě toto téma a iniciace práce na Statní vodárenské koncepci,“ dodává Dana Balcarová, garantka programu pro oblast životního prostředí České pirátské strany.

Odkazy
Pirátský programový bod v oblasti životního prostření zde: https://www.pirati.cz/program/psp2017/zivotni-prostredi/

Kontakty
* Tomáš Čabla, tomas.cabla@pirati.cz, tel. 728 121 552, člen zastupitelstva města Napajedla, kandidát za Zlínský kraj
* Dana Balcarová, dana.balcarova@pirati.cz, tel: 732 103 330, dvojka pražské kandidátky Pirátů a garantka programu v oblasti životního prostředí.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist