Mgr. Ivana Hlinková "> Vodík jako klíčový prvek energetické transformace - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vodik-jako-klicovy-prvek-energeticke-transformace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Energy Centre České Budějovice: Vodík jako klíčový prvek energetické transformace

13. června 2024 | Energy Centre České Budějovice
Autor: Mgr. Ivana Hlinková, tel: 777 030 325
Vodík má potenciál významně přispět k dosažení klimatické neutrality v průmyslu, energetice a dopravě. Klíčové výzvy pro jeho širší využití zahrnují rozsáhlé investice do infrastruktury, vývoj nových technologií a dostupnost čistého vodíku za přijatelnou cenu. Pro úspěšné zavádění vodíku do energetického mixu je zásadní spolupráce mezi různými sektory a mezinárodní spolupráce. I z tohoto důvodu se v červnu 2024 sešla přeshraniční pracovní skupina Energie Jihočeský kraj – Horní Rakousko a věnovala se tomuto tématu.

Tato pracovní skupina se pravidelně schází již od roku 2002, střídavě na jihočeské a hornorakouské straně. Jejím cílem je podporovat dobrou spolupráci v oblasti efektivního využívání energie, zvyšování energetické účinnosti a rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Červnové zasedání a exkurze byly zaměřeny na aktuální stav ve využití vodíku v energetickém sektoru a jeho další perspektivy.

V současné době je celosvětově vyprodukováno přibližně 95 milionů tun vodíku, který se využívá především v rafinériích, chemickém průmyslu a k výrobě oceli. V Rakousku se ročně spotřebuje přibližně 140 000 tun vodíku, převážně v chemickém a petrochemickém průmyslu, ale také v dalších odvětvích průmyslu a částečně v dopravě. Vodík nabízí možnosti sezónního skladování energie, což umožňuje přesun energie z léta do zimy.

Pracovní skupina navštívila hornorakouskou firmu RAG Austria AG, která působí jako průkopník v oblasti skladování vodíku a hraje klíčovou roli v rozvoji této technologie se snahou přispět k budoucí udržitelnosti energetických systémů. Zástupce firmy RAG Austria AG seznámil účastníky s poznatky z oblasti výroby vodíku ze zemního plynu a jeho následného využití. Zbytkový uhlík z tohoto procesu se využívá v zemědělství ke zušlechťování půdy. RAG Austria a.s. je největší společností zabývající se skladováním energie v Rakousku a zároveň patří mezi přední provozovatele technických zásobníků v Evropě. Se skladovacími kapacitami cca 6,3 miliardy m3 zemního plynu provozuje tato společnost přibližně 6 % všech evropských skladovacích kapacit plynu. Jsou zde též vyvíjeny inovativní a na budoucnost orientované energetické technologie související se zeleným plynem. V Kremsmünsteru bylo uvedeno do zkušebního provozu zařízení na elektrolýzu metanu pro klimaticky šetrné a krizové zásobování surovinami bez emisí CO2.

Bližší informace ohledně výroby a skladování vodíku v Rakousku lze získat v poradenském středisku Energy Centre České Budějovice, které přeshraniční zasedání organizuje a podporuje spolupráci v oblasti energetiky mezi Jihočeským krajem a Horním Rakouskem.
Další zasedání přeshraniční pracovní skupiny Energie Jihočeský kraj - Horní Rakousko je naplánováno na podzim 2024.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist