https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vratme-nasi-krajine-divoke-kone-a-zubry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Piráti, Zelení a Změna pro Královéhradecký kraj: Vraťme naší krajině divoké koně a zubry

Mezi nejcennější a zároveň nejohroženější stanoviště patří například (polo)přirozené louky a stepi, které se často udržují pomocí nákladného sečení nebo přepásání domácími zvířaty. Naší snahou bude to, aby se do našeho kraje a krajiny vrátili velcí kopytníci - divocí koně, zubři či zpětně šlechtění pratuři.

Ochrana přírodního bohatství našeho kraje je pro nás zásadním tématem. Role kraje je při ní celkem zásadní. Kraj totiž mimo jiné financuje péči o chráněná území, které se dnes již bez adekvátní péče nedokáží obejít. Bohužel i v této oblasti náš kraj trochu podřimuje na místě. A to chceme změnit!

Zelení a Piráti budou prosazovat zavedení moderních forem péče o krajinu - o přírodně cenné lokality. Mezi nejcennější a zároveň nejohroženější stanoviště patří například (polo)přirozené louky a stepi, které se často udržují pomocí nákladného sečení nebo přepásání domácími zvířaty. Naší snahou bude to, aby se do našeho kraje a krajiny vrátili velcí kopytníci - divocí koně, zubři či zpětně šlechtění pratuři. Tyto druhy tisíce let utvářely naši krajinu - v dobách, kdy do ni člověk nezasahoval. Dokáží proto řadu vhodných lokalit udržovat nejen přirozenějším způsobem, ale dokonce i levněji, jak se ukazuje na příkladu bývalého vojenského prostoru Milovice - Mladá, kam byli vloni navráceni. Naše krajina již dnes pochopitelně neumožňuje, aby se zde volně potulovala stáda velkých kopytníků. Dostatečně velké přírodně cenné plochy vhodné pro umístění těchto zvířat a následnou podporu šetrného turistického ruchu máme i v našem kraji. Byla by škoda této šance nevyužít.

Již nyní úzce spolupracujeme se společností Česká krajina, které se spolu s odborníky z Akademie věd ČR a dalšími organizacemi zabývá návratem velkých kopytníků a tuto spolupráci bychom rádi využili i ve prospěch našeho kraje.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist