Jakub Kašpar "> Přes 1000 dětí čekají po víkendu TýDny bez odpadů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vrchlabi-bez-odpadu-pres-1000-cekaji-po-vikendu-tydny-bez-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Vrchlabí bez odpadu: Přes 1000 dětí čekají po víkendu TýDny bez odpadů

4. března 2022 | Vrchlabí bez odpadu
Autor: Jakub Kašpar, tel: 724 175 927
Hned po jarních prázdninách, tedy mezi 7. a 18. březnem, čekají všechny holky a kluky ve vrchlabských základních školách a nižších ročnících gymnázia TýDny bez odpadů. Děti se podívají na skládku, kde končí odpadky z Vrchlabí. Zahrají si sérii her, podívají se na zajímavé filmy, a to všechno s cílem zamyslet se nad tím, jestli nevyrábíme příliš mnoho odpadků a jak jejich množství snížit.

„Každý den by se programu mělo zúčastnit nějakých 130 dětí. To znamená, že TýDny bez odpadů by měly mít šanci oslovit zhruba 1300 dětí a jejich prostřednictvím i jejich rodiny. Důležité také je, že tím jedním projektovým dnem téma nekončí,“ říká Tomáš Vrbata, předseda Výboru pro životní prostředí, městský zastupitel a hlavní koordinátor projektu Vrchlabí bez odpadu.

V rámci TýDne bez odpadů žák absolvuje jeden takový projektový den (během deseti školních dní se vystřídají všechny děti z vrchlabských ZŠ a nižších ročníků gymnázia), ale i v dalších dnech a týdnech se děti budou s odpadovou tématikou ve škole potkávat i při různých hodinách. Už v únoru prošli vrchlabští učitelé a učitelky seminářem od hornomaršovského střediska ekologické výchovy SEVER, který jim nabídl inspiraci, jak odpadovou tématiku zařadit třeba do hodin matematiky, češtiny nebo chemie.

Školy se v TýDnech bez odpadů vystřídají následujícím způsobem:
7. - 10. března ZŠ Školní,
11. března ZŠ Horská/Lesní a ZŠ Přátelství,
14. - 17. března ZŠ Náměstí Míru
18. března gymnázium

Kdo ze školáků pak bude mít zájem, může se pak s kamarády pustit do vlastního projektu. Tématem projektů má být snižování odpadů – nápady, jak na to třeba doma, ve škole nebo ve městě. Týmy se v dubnu na Den Země (22. dubna) zúčastní společné konference a ti nejlepší vyhrají atraktivní ceny, například výpravu do partnerského města Baunatalu.

Na TýDny bez odpadů pozvaly vrchlabské žákyně a žáky taky youtuberky Anna a Eliška Víravovy – Sestry v akci za záchranu života, laureátky Ceny Josefa Vavrouška, které ve videu na https://youtu.be/DRNEx2OkJjY shrnuly, co účastníky čeká, i základní informace k následné práci na projektech i účasti na konferenci. Žáci tyto informace dostali k dispozici také formou přehledného letáčku.

Projekt TýDnů bez odpadu připravil projektový tým, složený z členů Výboru zastupitelstva pro životní prostředí, učitelek a učitelů, ředitelek a ředitelů základních škol a dalších dobrovolníků. Spolupracují na něm Služby Města Vrchlabí, společnost Marius Pedersen a finančně ho podpořilo Město Vrchlabí či Česko-německý fond budoucnosti.
Jakub Kašpar, tel: 724 175 927
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist