Jakub Kašpar "> Vrchlabí nepráská: Silvestr 2023 ve Vrchlabí bez ohňostroje, ale s laser show - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vrchlabi-nepraska-silvestr-2023-ve-vrchlabi-bez-ohnostroje-ale-s-laser-show
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Vrchlabí bez odpadu: Vrchlabí nepráská: Silvestr 2023 ve Vrchlabí bez ohňostroje, ale s laser show

24. října 2023 | Vrchlabí bez odpadu
Autor: Jakub Kašpar, tel: 724 175 927
Město Vrchlabí se, na návrh Výboru pro životní prostředí, rozhodlo požádat své obyvatele i návštěvníky, aby se i v závěru roku 2023 obešli bez zábavní pyrotechniky a silvestrovského „ohňostroje nadivoko“. „O oslavy konce roku nepřijdeme,“ říká starosta Vrchlabí Jan Sobotka. „Připravili jsme spolu s partnery mnohem šetrnější laserovou show a několikahodinovou silvestrovskou party na Náměstí TGM. Bude to super,“ dodává předseda Výboru pro životní prostředí Tomáš Vrbata.

Krkonošské Vrchlabí se tak přidává k městům v Česku i jinde v Evropě, která ustupují od využívání pyrotechniky k oslavám přelomu roku i jiných významných událostí. „Ohňostroje a zábavní pyrotechnika znamenají významné znečištění toxickými látkami, hluk, rušící lidi, domácí zvířata a okolní přírodu, ale také nebezpečí zbytečných zranění. V neposlední řadě jsou zdrojem ohromného množství úplně zbytečného a nerecyklovatelného odpadu. A my chceme množství odpadu snižovat, co nejblíž k nule,“ vypočítává zastupitel Tomáš Vrbata důvody, proč je dobré se pyrotechnice vyhnout. Akci vrchlabští pojmenovali #VrchlabiNepraska.

Jak udává expertní stanovisko Akademie věd ČR z června 2023, zábavní pyrotechniku prakticky nelze provozovat bez významného rizika pro lidské zdraví i životní prostředí. Kromě toho veškerý odpad, který při ohňostrojích i doma odpalované zábavní pyrotechnice vznikne, končí v případě Vrchlabí na skládce komunálního odpadu, protože recyklovat ho není možné.

Výbor pro životní prostředí vrchlabského zastupitelstva proto na jaře letošního roku přišel v rámci programu #VrchlabiBezOdpadu s iniciativou s pyrotechnikou ve městě už od letoška skoncovat. „Oslovili jsme všechny ubytovatele ve městě, aby své hosty informovali o tom, že u nás o petardy a ohňostroje nestojíme a na Silvestra nabídneme šetrnější alternativu. Požádali jsme všechny dosavadní prodejce zábavní pyrotechniky, zda by mohli s jejím prodejem přestat. A hlavně jsme připravili, spolu s partnery, skvělou silvestrovskou party na Náměstí TGM, včetně diskotéky a super laserové show, na kterou všechny srdečně zveme,“ říká předseda výboru Tomáš Vrbata.

Proti pyrotechnice se také v krátkých videovzkazech vyslovily některé osobnosti – veterinářka Pavla Zázvorková, chirurg Radek Kebrle, biatlonista Michal Krčmář, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR Martin Pivokonský, ředitel vrchlabské nemocnice Michal Mrázek, náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar a starosta Vrchlabí, senátor Jan Sobotka. Videa jsou dostupná na YouTube kanálu @vrchlabibezodpadu2412 (https://www.youtube.com/@vrchlabibezodpadu2412).
Partnery iniciativy #VrchlabiNepraska jsou společnosti Argo-Hytos Vrchlabí, Kablo Vrchlabí a Marius Pedersen.

Další informace: Tomáš Vrbata, 724 218 677, tomas.vrbata@kablovrchlabi.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist