Jakub Kašpar "> Vrchlabští školáci překvapili svou invencí i zkušené odpadáře - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vrchlabsti-skolaci-prekvapili-svou-invenci-i-zkusene-odpadare
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Vrchlabí bez odpadu: Vrchlabští školáci překvapili svou invencí i zkušené odpadáře

22. dubna 2022 | Vrchlabí bez odpadu
Autor: Jakub Kašpar, tel: 724 175 927
Dopoledne a časné odpoledne dnešního Dne Země patřilo ve vrchlabském Kulturním domě Střelnice odpadům. Tedy, lépe řečeno, vrchlabským školačkám a školákům, kteří pracovali několik posledních týdnů na svých projektech s tématem snižování objemu odpadů.

Na projektech pracovali v týmech od poloviny března, kdy se na 1300 vrchlabských žáků a studentů zúčastnilo vzdělávacích TýDnů bez odpadu. Na konferenci se nakonec přihlásily tři desítky projektových týmů ze ZŠ Horská a Lesní, ZŠ Náměstí Míru, ZŠ Školní a nižších ročníků Krkonošského gymnázia. Na Střelnici se tak dnes sešlo na 400 dětí od prvních do devátých ročníků základní školy.

A opravdu bylo co sledovat. Projektové týmy si připravily propracované projekty ke snižování odpadů ve školních jídelnách, domácnostech, prezentovali, jak zpracovávat bioodpad pomocí vermikompostéru, jeden z týmů odvedl ohromný kus práce na přípravě Ekomapy Vrchlabí, která by nabízela lokace bezobalových obchodů, obchodů, kde nevyhazují zbytečně přebytky, restaurací, které nabízejí zbylé jídlo v rámci tzv. „happy hours“, apod. Poslechli jsme si ale také několik tematických písní různých žánrů, od autorského folku až po autorský rap (avizujeme, že jedna z písní se stane už brzy hymnou naší iniciativy Vrchlabí bez odpadu – sledujte FB stránku @VrchlabiBezOdpadu). Viděli jsme i loutkové divadlo, nádherné, praktické i vtipné výrobky, které vznikly z odpadů a sledovali také velmi vydařenou módní přehlídku autorských modelů – jak jinak, než z odpadů.

Projekty žákyň a žáků hodnotila porota ve složení Tomáš Vrbata (předseda Výboru ZM pro životní prostředí a koordinátor iniciativy Vrchlabí bez odpadu), Jiří Prokopec (ředitel Služeb města Vrchlabí), Miloš Čejka (vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Královéhradeckého kraje), Eva Volfová (Krkonošské gymnázium), Dušan Vodnárek (ZŠ Školní) a Kateřina Jirasová/Petr Jindřich (ZŠ Náměstí Míru). „Porota měla extrémně těžkou práci, protože úroveň projektů naprosto předčila naše očekávání. V pozitivním šoku byl i zkušený odpadář Jiří Prokopec ze Služeb města Vrchlabí. Ukázalo se, že nastupující vrchlabská generace má už dnes na srdci a v mysli mnohé, čemu bychom se měli začít učit opravdu naslouchat,“ říká koordinátor iniciativy Vrchlabí bez odpadu Tomáš Vrbata.

Konferenci moderoval zkušený rozhlasový moderátor Petr Ticháček a účastníky pozdravili také krajský radní pro životní prostředí a poslanec Pavel Bělobrádek, starosta Vrchlabí a senátor Jan Sobotka či ředitel Škoda Auto – závod Vrchlabí Ivan Slimák. „Musím říct, že iniciativa Vrchlabí bez odpadu i dnešní konference mě skutečně hodně oslovily a podle mě mohou být velkou inspirací i pro další česká města, řadu nápadů bychom mohli využít i u nás v Náchodě,“ komentoval dnešní akci Pavel Bělobrádek. Děti také hodně zaujalo osobní setkání s Eliškou a Annou Víravovými, autorkami videoblogu Sestry v akci za záchranu života (najdete na YouTube), s jejichž videi se seznámili už v TýDnech bez odpadu v březnu.

Účastníci se dnes zcela evidentně dobře bavili, snad i vzájemně inspirovali a žádný prezentující neodešel bez odměny od partnerů, zapojených do iniciativy Vrchlabí bez odpadu. Prezentace, které nejvíce zaujaly porotu, byly oceněny navíc třeba jednodenním skipasem na příští zimní sezónu, batohy, termolahvemi – a vítězové kategorie II. stupeň pojedou na konci června na návštěvu partnerského německého města Baunatal.


Výsledek hlasování poroty:

I. stupeň
1. „Výměna hraček mezi žáky prvních tříd“, ZŠ Školní, 1.A – tým: Lukáš, Vincent, Jana
2. „Voda / Zachraňme zemi“ (rap), ZŠ Horská a Lesní – tým: František, Sofie, Tereza
3. „Jak se žije rybám“, ZŠ Náměstí Míru – tým: Nikola, Štěpán, Alvin, Ema, Stela

II. stupeň:
1. „Školní pomůcky“, Gymnázium, 2.A – tým: Emilie, Anežka
„Ekomapa Vrchlabí“, ZŠ Náměstí Míru, 8.B – tým: Lenka, Karolína, Veronika
3. „Plýtvání jídlem“, Gymnázium, 2.A – tým: Martina, Lucie, Tereza, Aneta, Anna

Z celého projektu TýDnů bez odpadu, práce projektových týmů i dnešní konference vznikal časosběrný dokument v režii Petra Ticháčka ve spolupráci s žáky a žákyněmi vrchlabských škol, který premiérově představíme veřejnosti ve vrchlabském kině Kartonka 1904, zřejmě v druhé polovině května 2022.
Jakub Kašpar, tel: 724 175 927
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist