https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vse-o-staveni-a-bydleni-v-pasivnich-a-energeticky-uspornych-domech-ve-trech-nabitych-dnech-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ENVIC, občanské sdružení: Vše o stavění a bydlení v pasivních a energeticky úsporných domech ve třech nabitých dnech

25. října 2017 | ENVIC, občanské sdružení
Autor: Václav Šváb, tel: +420 736 684 171
Polovinu energie na vytápění domu zajistí slunce, z dalších 15% „vytopí“ dům lidé a televize a o zbytek se postará malé tepelné čerpadlo nebo kotel na dřevo. V únoru za jasného mrazivého dne vůbec netopíte (i když se z okolních komínů kouří ostošest) a při spánku dýcháte čerstvý vzduch, aniž byste mrzli u otevřeného okna. Za všechny energie zaplatíte v dvoupatrovém rodinném domě kolem 1 500 Kč za měsíc. Vítejte v energeticky pasivním domě!

Polovinu energie na vytápění domu zajistí slunce, z dalších 15% „vytopí“ dům lidé a televize a o zbytek se postará malé tepelné čerpadlo nebo kotel na dřevo. V únoru za jasného mrazivého dne vůbec netopíte (i když se z okolních komínů kouří ostošest) a při spánku dýcháte čerstvý vzduch, aniž byste mrzli u otevřeného okna. Za všechny energie zaplatíte v dvoupatrovém rodinném domě kolem 1 500 Kč za měsíc. Vítejte v energeticky pasivním domě!

„Pasivní dům je velmi precizně navržen tak, aby maximálně využíval sluneční záření i teplo od lidí a spotřebičů a je dokonale tepelně izolován tak, aby toto teplo co nejdéle udržel. Na vytápění pak stačí ten nejmenší kotel nebo tepelné čerpadlo“, vysvětluje Václav Šváb, energetický specialista z neziskové organizace ENVIC.

Konzultujte svůj dům a bydlení s odborníky
„Pasivní dům už není sci-fi, ale realita. Lidé se zajímají o to, z čeho a jak pasivní dům postavit, čím jej vytápět, jakou mohou dostat na stavbu domu dotaci a jak se už v hotovém domě bydlí. Na to vše přinesou odpověď Mezinárodní dny pasivních domů 11.– 13.11. 2016.“, láká Václav Šváb.
V Plzni vše začne v pátek 11. 11. výstavou stěn a materiálů pro pasivní domy, která se otevírá jen jednou ročně, nyní i s poradnou pro stavebníky a diskusí s majiteli tří pasivních domů. Vše se odehraje na střední průmyslové škole stavební na Chodském náměstí v Plzni. Na výstavě budou k vidění průřezy stěnami pasivních domů – zděné stavby i dřevostaveb. K tomu okna, zateplovací materiály a prvky pro odstranění tepelných mostů. U výstavy bude připraven tým odborníků zodpovídat dotazy. Energetický specialista Václav Šváb poradí s energetickou koncepcí domu, zástupce Státního fondu životního prostředí Václav Laxa vysvětlí jak na dotaci Nová zelená úsporám, architekt Lubomír Korčák představí projekty pasivních domů a k dispozici budou též odborníci na větrání a vzduchotechniku a okna pro pasivní domy.

Ptejte se majitelů pasivních domů, na co chcete
Z výstavy bude možné vyrazit rovnou do kinosálu, kde budou připraveni tři majitelé již obydlených pasivních domů. Domy se návštěvníkům krátce představí – je mezi nimi dřevostavba i zděné stavby s plochou i sedlovou střechou – a pak už bude čas na dotazy. Jak jste si vybírali stavební firmu? Řešili jste něco svépomocí? Je poznat čerstvý vzduch v domě? Na kolik přijdou energie ve vašem domě? Na tohle všechno a samozřejmě mnohem více se mohou návštěvníci ptát a dozvědět se tak, co je na stavbě a bydlení v pasivním domě nejvíce zajímá.

Vyzkoušejte si stavbu pasivního domu a navštivte domy už postavené
V sobotu 12. 11. bude program pokračovat praktickou ukázkou stavby pasivního domu v Odolené Vodě. K vidění bude rozestavěný pasivní dům, ale hlavně ukázka velmi rychlého zdění z vápenopískových cihel, tzv. předsazená montáž okna, lepení zateplení zcela bez kotev a montáž rozvodů vzduchu od větrací jednotky.
V sobotu a v neděli se také otevřou dveře řady pasivních domů pro prohlídky i diskuse s majiteli – v Plzeňském kraji např. ve Starém Plzenci, Šťáhlavicích nebo Předenicích.

Rekonstruujete? Program Dnů pasivních domů je i pro vás!
Principy používané u novostaveb, platí i pro rekonstrukce. Na výstavě budou k vidění také materiály pro starší domy, u kterých lze snížit spotřebu opravdu významně – třeba i desetkrát!

Více informací: Václav Šváb, vaclav.svab@envic.cz, tel.: 734 552 334
Program Mezinárodních dnů pasivních domů – Plzeňský kraj, Středočeský kraj a Praha: www.envic-sdruzeni.cz
Celá ČR – Centrum pasivního domu: www.pasivnidomy.cz, Svět: www.passivhausprojekte.de
Program – Plzeňský kraj, Středočeský kraj a Praha:

11. 11. 2016 (pátek)
14:00 – 18:30, Plzeň, Střední škola stavební, Chodské náměstí 2, historické podkroví
Výstava – špičkové materiály pro pasivní domy, stěny pasivních domů s vyřešenými detaily - zděné stavby i dřevostavby
Konzultace s odborníky – energetika domu, dotace NZÚ, projekt a architektura, okna, větrání, termokamera
17:00 – 18:00, Plzeň, Střední škola stavební, kinosál v 1. patře
Diskuse s majiteli tří odlišných pasivních domů

12. 11. 2016 (sobota), 14:00 - 16:00, Odolena Voda, na stavbě pasivního domu
Praktická ukázka ručního a strojního zdění z vápenopískových cihel, předsazená montáž oken, celoplošné lepení polystyrenu bez použití kotev, montáž rozvodů vzduchu od větrací jednotky

12. 11. 2016 (sobota), 16:00 - 17:30, Odolena Voda, na stavbě pasivního domu
Diskuse a konzultace s odborníky na témata: větrání a vzduchotechnika, energetika, projekt domu, dotace NZÚ

Návštěvy a komentované prohlídky pasivních domů:
Na prohlídky domů je nutné se předem telefonicky objednat

12. 11. 2015 (sobota), 10:00 – 12:00, Praha – Modřany
Moderní větší dvoupodlažní dům s plochou střechou

12. 11. 2015 (sobota), 15:00 – 17:00, Předenice
Moderní dvoupodlažní dům s plochou střechou

13. 11. 2015 (neděle), 9:00 – 11:00, Bor u Tachova
Moderní bungalov s plochou střechou

13. 11. 2015 (neděle), 10:00 – 12:00, Praha – Kyje
Dvoupodlažní dům se sedlovou střechou

13. 11. 2015 (neděle), 12:30 – 14:00, Starý Plzenec
Dvoupodlažní dům s plochou střechou částečně zapuštěný do svahu

13. 11. 2015 (neděle), 14:00 – 16:00, Šťáhlavice
Bungalov se sedlovou střechou

GPS souřadnice všech míst jsou na webu: www.envic-sdruzeni.cz
Program společně připravily ProjektyDomů.cz, Envic, Nilan, AB Interier, Internorm a Kalksandstein CZ
Václav Šváb, tel: 420 736 684 171 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist