https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vybor-pro-zivotni-prostredi-bude-jednat-o-odpadovem-balicku-predsedkyne-vyboru-pozaduje-opetovne-projednani-kauzy-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Výbor pro životní prostředí bude jednat o odpadovém balíčku, předsedkyně výboru požaduje opětovné projednání kauzy Turów

28. dubna 2020 | Česká pirátská strana
Zítra zasedne sněmovní Výbor pro životní prostředí, který poprvé v historii výboru nabídne online přenos pro veřejnost. Na programu jednání je dlouho očekávaný odpadový balíček a znovu se bude projednávat kauza rozšiřování uhelného dolu Turów, které může ohrozit dostupnost vody v širokém regionu. Oběma tématům se dlouhodobě věnují pirátští poslanci Dana Balcarová, předsedkyně výboru, a František Elfmark.

„Na programu výboru je zásadní legislativa čtyř odpadových zákonů a projednání aktuální kauzy polského dolu Turów. Výbor bude zasedat od 10:00 a přenos bude dostupný online, protože otevřenost jednání pro veřejnost a média je pro nás v době omezení vstupu do Poslanecké sněmovny zásadní.“ informovala Dana Balcarová.

„Oběhový balíček představuje implementaci evropské legislativy a nutnost moderních zákonů, které odráží potřeby 21. století. Hlavním tématem schůze výboru budou dosud podané pozměňovací návrhy. Těch se jen ve VŽP sešlo téměř 100, z toho 23 pozměňovacích návrhů je navrženo Piráty, v některých případech ve spolupráci s poslanci dalších stran. Reagovali jsme především na datum ukončení skládkování využitelných odpadů, které cílíme na dřívější termín, a to už na rok 2024, případně 2027. Požadujeme maximální recyklaci odpadů a podporujeme variantu dobrovolného zálohování,“ uvedl pirátský poslanec František Elfmark.

Tématu funkčního oběhového hospodářství v České republice se Piráti věnují již téměř šest let. V programu pro parlamentní volby 2017 v oblasti životního prostředí proto formulovali krédo Nejlepší je odpad, který nevznikne a s ním spojené požadavky na ekodesign a životnost výrobků.

K bodu o rozšiřování uhelného dolu Turów se vyjádřila předsedkyně výboru Dana Balcarová: „Kauzou rozšiřování uhelného dolu Turów se s pirátskými poslanci již půl roku aktivně zabýváme. Aktuálně Polsko nezákonně povolilo další těžbu na 6 let. Velkým rizikem rozšíření těžby je úbytek podzemní vody na české straně. V případě zahájení těžby ji už nebude možné zrušit, a proto musíme rychle jednat. Na výboru proto otevřu téma podání žaloby na Polsko k Evropskému soudnímu dvoru.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist