https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vybor-pro-zivotni-prostredi-odmitl-pozmenovaci-navrhy-piratu-na-zlepseni-kvality-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Výbor pro životní prostředí odmítl pozměňovací návrhy Pirátů na zlepšení kvality ovzduší

14. března 2018 | Pirátská strana
Návrhy pirátské poslankyně Dany Balcarové, předsedkyně Výboru pro životní prostředí, na zkvalitnění ovzduší v regionech, které nejvíce doplácejí na průmyslové znečištění, dnes výbor shodil ze stolu. Piráti požadují zrušení výjimek pro uhelné elektrárny a zavedení pravomoci obcí rozhodovat o využití uhelných kotlů u místních domácností. Pirátské pozměňovací návrhy rozpoutaly dlouhou a bouřlivou diskusi, výbor je ale nakonec hlasy ANO, ODS a STAN neschválil. “Evidentně jsme zde měli možnost sledovat vliv průmyslového lobby,” hodnotí Dana Balcarová. Poslanci KSČM a TOP09 se zdrželi hlasování.

Namísto pirátského návrhu na udělení pravomoci obcím zakázat na svém území spalování hnědého uhlí výbor podpořili návrh poslankyně Evy Fialové (ANO), který by umožnil starostům zakázat spalování pevných paliv v kotlech 1. a 2. emisní třídy. „Tento návrh považuji za velmi slabý. Kotle 1. a 2. emisní třídy jsou ty nejšpinavější, už dnes se nemohou dodávat na trh a do roku 2022 bude jejich používání úplně zakázáno. Návrh sám o sobě tedy nic neřeší. Úplně vynechává kotle 3. a 4. emisní třídy, které jsou z hlediska kvality ovzduší rovněž velmi problematické,“ uvádí Balcarová.

Poslanci a poslankyně výboru podpořili i další pozměňovací návrhy poslankyně Fialové: „Během hlasování se jasně projevila klika poslanců ANO, kteří jednotně podporovali návrhy poslankyně Fialové. Poslankyně Fialová fakticky předložila návrhy z dílny Ministerstva životního prostředí. Předložením návrhu prostřednictvím své kolegyně z Hnutí ANO ministerstvo obchází legislativní proces, na což upozornila i přítomná senátorka Jitka Seitlová,“ dodává Balcarová.

Pozměňovací návrhy budou Piráti předkládat na plénu Poslanecké sněmovny v dubnu. V předvolební anketě, která se dotazovala právě na udělování výjimek z limitů pro znečištění, se vyjádřily prakticky všechny strany s výjimkou ODS proti výjimkám. ANO uvedlo nutnost zavedení energetického mixu a záměr postupně snižovat podíl uhelných elektráren. Vzhledem k tomu Piráti předpokládají, že je šance s návrhy uspět.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist