https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vybor-pro-zivotni-prostredi-vyzval-vladu-aby-podala-zalobu-k-soudnimu-dvoru-eu-kvuli-nezakonne-tezbe-v-polskem-dole-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Výbor pro životní prostředí vyzval vládu, aby podala žalobu k soudnímu dvoru EU kvůli nezákonné těžbě v polském dole Turów

17. února 2021 | Česká pirátská strana
Výbor pro životní prostředí se dnes vrátil k projednání podnětu Evropské komise ve věci porušení unijního práva při těžbě v polském hnědouhelném dole Turów nedaleko českých hranic. Vláda prostřednictvím Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva životního prostředí začala jednat až po dlouhém naléhání Výboru pro životní prostředí a Pirátů, kteří se na kabinet obrátili s tím, aby učinil kroky k podání žaloby k Soudnímu dvoru EU. Piráti také žádají zastavení těžby do rozhodnutí sporu.

Výbor pro životní prostředí se dnes seznámil s aktuálním stavem kauzy. Piráti již dříve informovali, že těžba negativně ovlivňuje nejen životní prostředí, ale světelné, hlukové a prachové znečištění výrazně snižuje kvalitu života lidí v okolních obcích a jsou prokazatelně ohroženy zásoby pitné vody.

„Jako předsedkyně výboru zodpovídám i za kontrolu ministerstev a vlády, dohlížím, zda dostatečně hájí zájmy občanů a životního prostředí, a v případě potřeby neváhám podniknout patřičné kroky. Proto chci, aby se výbor věnoval i konkrétním kauzám, jako je havárie na Bečvě nebo právě Turów. Jsem ráda, že v kauze Turów nakonec došlo k velkému posunu a ministerstva podle svých zástupců konečně připravila žalobu k evropskému soudnímu dvoru a zároveň žádost o ukončení nezákonné těžby až do rozhodnutí tohoto soudu,“ uvedla Pirátka Dana Balcarová, předsedkyně Výboru pro životní prostředí.

„Výsledky měření České geologické služby v okolí Turówa, představené hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou ze STAN a pirátským radním Václavem Židkem, potvrdily tendenci klesání hladiny podzemních vod i nestabilní úroveň půdy. Česká republika musí i pomocí žaloby požadovat po polské straně náhradu škod vzniklých českým občanům, českému státu i kraji a urychlení ukončení těžby pro porušení řádných postupů v rámci platné legislativy Evropské unie,“ doplnil pirátský poslanec Tomáš Martínek.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist