https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vychazky-ke-svetovemu-dni-mokradu-2016
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Vycházky ke Světovému dni mokřadů 2016

Blíží se 2. února, kdy si každoročně připomínáme Světový den mokřadů. Stejně jako v loňském roce jsme i letos připravili vycházky k vodním plochám spojené s pozorováním ptáků.

Přesvědčte se, že i v zimě stojí za to vyrazit do přírody. Vodní ptáci se seskupují na nezamrzlých vodních plochách a můžeme mezi nimi pozorovat i hosty ze severu. Budou-li i nadále pokračovat současné mrazy, zvýší se nám šance na zajímavá pozorování! Proto neváhejte a vyberte si některou z následujících vycházek. Sledujte průběžně, některé vycházky mohou být doplněny dodatečně.

Moc děkujeme všem organizátorům, kteří jsou ochotni svůj volný čas věnovat těmto vycházkám a přiblížit tak fascinující svět vodních ptáků všem zájemcům.

[I v mrazivém počasí se vyplatí jít ven za ptáky. Z loňské vycházky v Českých Budějovicích, foto Mirka Kulířová.]
I v mrazivém počasí se vyplatí jít ven za ptáky. Z loňské vycházky v Českých Budějovicích, foto Mirka Kulířová.


Seznam akcí:

PRAHA

Praha - Troja I
Sraz v sobotu 30. 1. v 10:00 u autobusu číslo 112 na konečné stanici ZOO. Vycházka na ptačí zimoviště k Vltavě Vám nabídne možnost nejen pozorovat naše vodní ptáky i hosty ze severu, ale i se o nich mnoho zajímavého dozvědět. Vycházka se koná u příležitosti Světového dne mokřadů ve spolupráci s Českou společností ornitologickou. Sebou dalekohledy a oblečení do terénu. Vedou: Vlaďka a Jirka Sládečkovi. Kontakt: Marie Moravcová, e-mail: moravcova(zavinac)toulcuvdvur.cz, tel.: 733 770 258, 271 750 567, info na webu Toulcova dvora.

Praha - Troja II
Sraz v neděli 7. 2. v 10:00 před ZOO na konečné autobusu 112 v Praze-Troji. Vycházka povede podél Vltavy na tradiční zimoviště vodních ptáků. Doporučujeme velmi teplé oblečení (budeme hodně postávat), dalekohled a případně určovací příručku a termosku s teplým čajem. Pořádají Klára Poláková, Tomáš Telenský, Tereza Kejzlarová a Alena Rulfová.

Praha - Modřany
Sraz v neděli 7. 2. v 9:45 na břehu Vltavy u žel. st. Praha – Modřany. Projdeme se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. Sebou dalekohledy a oblečení do terénu. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Vede: Gabriela Dobruská a Michal Kubelík, kontakt: dobruska(zavináč)birdlife.cz, tel.: 724 687 996.

STŘEDNÍ ČECHY

Beroun
Sraz je v sobotu 6. 2. v 9:15 před vlakovým nádražím Beroun, odtud se půjde podél řeky Berounky až do Srbska (což je cca 7,5 km). Vycházku ke Světovému dni mokřadů organizuje Správa CHKO Český kras a ČSOP Triturus ve spolupráci s ČSO. Kontakt na organizátora: Jaroslav Veselý, AOPK ČR, tel.: 728 878 352, email: jaroslav.vesely(zavinac)nature.cz.

Kutnohorsko (Vavřinec + Jindice)
Sraz v sobotu 6. 2. v 10:30 ve Vavřinci na parkovišti u hřbitova. Za příznivého počasí se uskuteční procházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka. Na 12:00 přesun do restaurace U Fantů v Jindicích. Po společném obědě bude přednáška ke Světovému dni mokřadů spojená s promítáním. Následovat bude diskuse a zhodnocení ornitologického roku 2015 na Kutnohorsku. Ukončení po vyčerpání programu i účastníků. Kontakt na hl. organizátora: Jan Křivský, tel.: 732 560 647, e-mail: krivsky(zavináč)gmail.com.

Řež - Roztoky (Vltava)
Sraz 20.2. 2016 na lávce v Řeži (u zastávky ČD) v 10:15. Projdeme se po pravém břehu Vltavy až k přívozu Klecany - Roztoky. Předpokládaná doba vycházky cca 3-4 hodiny.
Vltava je významným zimovištěm vodních ptáků, kromě kachen a racků se můžeme těšit na setkání s kormorány, potápkami, volavkami i vzácnějšími hosty ze severu – morčáky velkými a hoholy severními. Zjistíme, že slípka není slepice a budeme-li mít štěstí, zahlédneme i létající drahokam – ledňáčka říčního. S sebou dalekohled, atlas ptáků (kdo má), teplé oblečení, svačinu, termosku s horkým pitím.
Za hodně špatného počasí (déšť, husté sněžení) se vycházka nekoná.
Pořádá Česká společnost ornitologická a Roztoč, vede Lucie Hošková hoskova @ birdlife.cz, 602 972 368.

ZÁPADNÍ ČECHY

Rokycany
Vycházka Berounka – pozorování zimujících opeřenců.
Sraz v sobotu 13. 2. v 9.00 před nádražím Českých drah v Rokycanech, odjezd do Plzně – Doubravky, poté kolem řeky Berounky do Chrástu, vhodné oblečení a obuv, něco na opečení na ohni a drobný peníz na občerstvení, návrat odpoledne vlakem. Organizuje ZO ČSOP Rokycany ve spolupráci s ČSO, vede Pavel Moulis. Kontakt: pavel.moulis(zavináč)tiscali.cz nebo tel.: 603 239 922.

JIŽNÍ ČECHY

České Budějovice
Sraz v neděli 31. 1. v 9:00 na zast. MHD České Vrbné. Odtud vycházka podle aktuálních podmínek buď na Vrbenské rybníky, nebo do Českého Vrbného ke kanálu a okolo řeky k Dlouhému mostu. Vede: Honza Havlíček (tel.: 721 429 652, e-mail: JanHavlicek.cz(zavináč)gmail.com).

SEVERNÍ ČECHY

Staré Křečany
Dvě vycházky pro členy oddílu Vlčata Staré Křečany, jejich rodiče a sourozence, kterým budou přecházet přednášky s ptačí tematikou.
30. 1.: od 9:00–12:00, Staré Křečany – rybník Havlák, místo srazu u hráze rybníka
6. 2.: od 11:00–13:00, Horní Podluží – Velký rybník, místo srazu na hrázi rybníka
Bližší informace najdete v přiloženém dokumentu. Vybavení: oblečení a obuv dle aktuálního počasí, dalekohled, fotoaparát dle možností. Účast je nutné potvrdit u organizátora: Roman Neckář, roman.aiki(zavináč)centrum.cz, tel.: 775 305 787

Ústí nad Labem
Vycházka (nejen) pro učitele.
Sraz v pátek 19. 2. v 10:00 přímo u jezera Milada, ve východní části (mapa). K jezeru jezdí MHD od vlakového nádraží: zastávka Důl 5. květen (bus č. 19 nebo 3, 7, 18). Projdeme se po břehu jezera do Chabařovic (cca 5 km), budeme pozorovat zimující ptáky stativovým dalekohledem. Vlastní dalekohledy vítány, teplé oblečení do terénu nezbytné. Učitelé obdrží materiály k novému výukovému programu ČSO Ptáci a mokřady. V případě úplného zamrznutí jezera bude vycházka zrušena. Prosíme o nahlášení účasti na dobruska(zavináč)birdlife.cz, abychom vás mohli kontaktovat. Vede: Gabriela Dobruská a Katarina Slabeyová.

VÝCHODNÍ ČECHY

Vodní nádrž Rozkoš
Sraz v neděli 14. 2. v 8:00 na parkovišti v obci Šeřeč, souřadnice GPS : 50.3846900N, 16.0890647E, nebo viz přiložená mapa. Úspěšnost vycházky bude záviset na tom, zda bude na přehradě alespoň část volné hladiny. S ohledem na momentální situaci bude zvolena i trasa exkurze. Vzhledem k charakteru lokality je žádoucí, aby majitelé stativových dalekohledů vzali svoji techniku s sebou. Organizuje Východočeská pobočka ČSO. Kontakt: Jaroslav Vaněk, jaroslavvanek(zavinac)centrum.cz, tel.: 777 120 756.
Situaci na lokalitě prověřím den nebo dva před akcí s ohledem na vývoj počasí. Zájemci o aktuální informaci mohou zaslat dotaz, nejlépe prostřednictvím e-mailu.

JIŽNÍ MORAVA

Slavkov u Brna
Sraz v sobotu 6. 2. v 8:00 na mostu přes Litavu u Rybníka. Vycházka pro veřejnost k vodním plochám ve Slavkově u Brna a okolí povede kolem potoka Prostředníček, podíváme se na slípky zelenonohé, kachny divoké, možná bekasiny otavní, chřástaly vodní a ledňáčky. Pak přejdeme k řece Litavě a půjdeme po ní do obce Vážany nad Litavou. Podíváme se na slípky zelenonohé, kachny divoké, volavky popelavé a bílé, možná chřástaly vodní, ledňáčky a konipas horského. Pořádá Slavkovský ochranářský spolek ve spolupráci s ČSO. Vede: Petr Navrátil, tel.: 739 510 628.

STŘEDNÍ MORAVA

Olomouc
Vycházka k řece Moravě v Olomouci v rámci Dne mokřadů.
Sraz účastníku je v neděli 7. 2. v 9:00 na břehu Moravy u loděnic veslařského klubu, trasa povede po nábřeží k zimovišti vodního ptactva na Nových Sadech. Účastníci se dozví zajímavé informace o našich mokřadech, naučí se určovat zimující ptáky a také odečítat jejich kroužky. Akci pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka České společnosti ornitologické.
Exkurzi povedou: Jan Vidlař, tel.: 775 254 238, e-mail: janvidlar(at)gmail.com a Kateřina Ševčíková, tel.: 776 746 980, e-mail: sevcikovaka(at)seznam.cz

SEVERNÍ MORAVA

Jistebník nad Odrou
V pátek 5. 2. od 8:00 se v CHKO Poodří na trase Jistebník–Polanka nad Odrou uskuteční vycházka pro žáky Základní školy Heleny Salichové v Polance nad Odrou. Akci pořádá Slezská ornitologická společnost ve spolupráci s ČSO. Vede: Patrik Molitor (patrik.molitor(zavináč)seznam.cz).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist