https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vydejte-se-pozorovat-netopyry-na-hrady-tocnik-a-sovinec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Vydejte se pozorovat netopýry na hrady Točník a Sovinec

Novou atrakci nabízí od dubna díky spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů hrady Točník a Sovinec. Návštěvníci zde mohou v přímém přenosu sledovat, co se děje v letní kolonii netopýrů velkých a vrápenců malých, kteří ve zdejších, jinak nepřístupných, hradních prostorách každoročně odchovávají svá mláďata.

Novou atrakci nabízí od dubna díky spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů hrady Točník a Sovinec. Návštěvníci zde mohou v přímém přenosu sledovat, co se děje v letní kolonii netopýrů velkých a vrápenců malých, kteří ve zdejších, jinak nepřístupných, hradních prostorách každoročně odchovávají svá mláďata.
„Hrad Točník na Berounsku je místem, kde byla v loňském roce zřízena první pozorovatelna v rámci projektu „Na půdě, tam to žije – aneb poznejte tajemný svět netopýrů!“, který finančně podpořily SFŽP ČR a MŽP,“ přibližuje koordinátorka projektu z České společnosti pro ochranu netopýrů, Petra Schnitzerová. „Díky infrakameře, instalované v úkrytu kolonie, mohou lidé na monitoru umístěném na návštěvnické trase pozorovat, co se aktuálně u netopýrů děje, aniž by tím byla zvířata jakkoliv rušena.“ Na hradě Točníku sídlí kolonie netopýra velkého. Každoročně od dubna do srpna se v nepřístupných prostorách pod starým schodištěm shromažďuje kolem 400 samic tohoto druhu, aby zde porodily a odchovaly svá mláďata.
V letošním roce přibyla další netopýří pozorovatelna na hradě Sovinci na Bruntálsku. Zde našli své celoroční útočiště vzácní vrápenci malí. „V létě obývá kolonie 60 – 80 samic s mláďaty půdní prostory nad purkrabstvím a přilehlými bývalými konírnami, na podzim se vrápenci tradičně stěhují do podzemní jeskyně na pátém nádvoří, kde se ukládají k zimnímu spánku. Na Sovinci budou mít návštěvníci v letním období jedinečnou možnost nahlédnout do soukromí těchto drobných nočních živočichů. Mohou například pozorovat, jak samice pečují o svá čerstvě narozená mláďata, jak mladí vrápenci trénují na svůj první noční let nebo jak se zvířata přesouvají v úkrytu v závislosti na měnících se klimatických podmínkách,“ vysvětlila Schnitzerová.
„Netopýří pozorovatelny jsou jednou z aktivit, kterými chceme upozornit na to, že hrady, zámky a další památky jsou zajímavé nejen z hlediska historického, ale že mají velký význam i pro ochranu některých druhů letounů. Chceme lidem atraktivní formou přiblížit život těchto tajemných živočichů a zároveň upozornit na jejich ohrožení i možnosti ochrany,“ doplnila Eva Cepáková z ČESON. Na téměř třiceti hradech a zámcích v různých částech ČR jsou proto pro návštěvníky přichystány také informace o jejich zvířecích obyvatelích v rámci výkladu průvodců, pracovní listy pro děti či osvětové akce. Netopýří mapu s tipy na zajímavé výlety a další informace o jednotlivých aktivitách najdou zájemci na projektovém webu napude.sousednetopyr.cz.
Petra Schnitzerová, tel: 605870323 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist