https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyhlasili-jsme-granty-pro-lidi-kteri-chteji-ve-svem-okoli-obnovit-drobne-pamatky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nadace VIA: Vyhlásili jsme granty pro lidi, kteří chtějí ve svém okolí obnovit drobné památky

27. ledna 2016 | Nadace VIA
Po dvou letech opět vyhlašujeme program Fond kulturního dědictví podporující obnovu drobných památek.

Cílem programu je podpořit vazby lidí k místu, kde žijí. Ale také chceme pomáhat posilování vazeb osobních, a to právě prostřednictvím společné účasti na opravách a oživení drobných památek. Nejde nám pouze o samotnou fyzickou opravu památky, chceme podpořit obyvatele v objevování historie místa, kde žijí, v navazování nových vztahů mezi sebou a upevňování těch stávajících. Míra zapojení veřejnosti je při výběru projektů klíčová. Proto také program nese podtitul „Darujme památkám nový příběh!“.

Drobnou památkou rozumíme krajinotvorný prvek sakrálního či světského významu (např. kapličky, boží muka, pomníčky, volně stojící sochy, smírčí kříže, mohyly atd.).

V letošním ročníku Fondu kulturního dědictví chceme část prostředků věnovat také na obnovu drobných židovských památek (např. náhrobků).

A na jakou podporu se mohou autoři vybraných projektů těšit? Především jde o částku až 40.000 Kč na opravu drobné místní památky, bonusem je pak možnost získání částky až 2.000 Kč na odborné konzultace. Součástí podpory je také úvodní seminář věnovaný tématům souvisejícím s památkovou péčí a zapojováním místní veřejnosti.

Žádost o podporu mohou podávat spolky, obecně prospěšné společnosti, ústavy, nadace, nadační fondy, farnosti, charity, diakonie či obce.

Uzávěrka příjmu žádostí je 7. března 2016, výsledky hodnoticí komise zveřejníme v polovině dubna. Úspěšní žadatelé poté budou mít rok na to, aby svůj projekt převedli v život. Celkem rozdělíme 710 tisíc korun.

Za finanční podporu programu jsme vděční následujícím dárcům:
• Bader Philanthropies,
• firma Plzeňský Prazdroj, a.s.,
• Marka Bednar a Don Hamer,
• Libor Malý,
• Silke a Jaroslav Horákovi,
• Dr. Oldrich Vasicek a Dr. Silva Vasicek,
• další individuální dárci z České republiky a členové Via Foundation Czech Heritage Society v USA.

Podrobnější informace o grantovém programu včetně plného znění výzvy a formulářů žádosti a rozpočtu naleznete na adrese www.nadacevia.cz/fond-kulturniho-dedictvi
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist