https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyhledy-do-krajiny-vynesly-3-6-milionu-korun-na-podporu-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nadace Partnerství: Výhledy do krajiny vynesly 3,6 milionu korun na podporu stromů

10. června 2023 | Nadace Partnerství
Celkem 3 685 tisíc korun se podařilo získat Nadaci Partnerství na podporu největší občanské výsadbové iniciativy Sázíme budoucnost.

Skvělý výsledek se podařil díky druhému ročníku úspěšné benefiční Aukce pro přírodu, kde více jak stovka českých filantropů a mecenášů dražila netradiční položky: místa se zajímavým příběhem a krásným výhledem do krajiny, ve které Nadace Partnerství zanechala svůj otisk. Společně s loňským výtěžkem ze stejnojmenné akce se v součtu jedná už o 8,4 milionu korun na podporu české přírody a krajiny.

Účastníci a účastnice benefičního večera si „odnesli“ například lavičku s vyhlídkou na Mendelovu alej ve Vražném. Odsud vyhlídky lze obdivovat nejen dechberoucí panorama Beskyd nebo Ostravské pánve, ale také novou alej Johanna Gregora Mendela složenou z dvou set hrušní starých a krajových odrůd. Ty doslova zasadily do kontextu dnešní doby příběh a loňské výročí narození otce genetiky.

Ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda: "Krásný výsledek v pořadí druhé Aukce pro přírodu umožní Nadaci Partnerství podpořit další obnovu alejí a remízků, sázení stromů ve všech koutech naší země. Přiblížíme se o kus blíže k cíli vysadit pro budoucí generace 10 milionů stromů mimo les. Právě podpora našich dárců pomůže nasměrovat energii místních lidí, aby proměnili svá města i krajinu v lepší místo pro život."

Jiná vyhlídka nabídne úspěšnému dražiteli pozorovat postupnou obnovu Českého Švýcarska přímo u loňského požářiště. Zde Nadace Partnerství pomáhá s obnovou turistické infrastruktury a návratem ohrožených druhů.

Aukce pro přírodu přináší už podruhé neotřelé uchopení filantropických aktivit, kdy předmětem dražby nejsou vzácné předměty či umělecká díla, ale artefakty vytvořené samotnou přírodou. V loňském pilotním ročníku, který vynesl na podporu stromů 4,8 milionu korun, se licitovalo o vzácné potomky památných dubů a lip, které Nadace Partnerství spolu s dražiteli vracela na místa spojená s českou historií a státností během celého loňského podzimu.

Petr Kazda: "Díky loňskému výtěžku Aukce pro přírodu se nám podařilo vyjednat lepší ochranu stromů ve městech v zákoně na ochranu přírody a krajiny, otevřít diskusi k transparentnímu kompenzování emisí uhlíku nebo nastartovat program pro udržitelnou poválečnou obnovu Ukrajiny. 14 miliony korun jsme podpořili komunity ve zlepšení veřejných prostranství a na podzim společně vysázeli Alej sira Nicholase Wintona za účasti jeho syna. Iniciativa Sázíme budoucnost meziročně připsala dalších více jak milion listnáčů a nyní máme na kontě už 3,7 milionů stromů mimo les. Víme, že do výsadeb se zapojilo už přes 80 tisíc dobrovolníků, Češi a Češky jsou prostě národem, který sází stromy. Letošní velkorysá podpora našich dárců nám umožní tyto aktivity dále rozvíjet a tak pomoci vysychající české krajině a lidem v přehřívajících se městech"

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist