https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyhlidku-u-divokych-koni-a-praturu-v-milovicich-dnes-otevrel-hejtman-milos-petera-a-starosta-milan-pour
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Vyhlídku u divokých koní a praturů v Milovicích dnes otevřel hejtman Miloš Petera a starosta Milan Pour

2. října 2016 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: 606 635 303
Lepší výhled na divoké koně a pratury mají ode dneška návštěvníci milovické rezervace. Středočeský hejtman Miloš Petera a starosta Milovic Milan Pour tam dnes dopoledne slavnostně otevřeli dvojici vyhlídek.

Dřevěné, zastřešené plošiny z akátového dřeva budou sloužit jak návštěvníkům rezervace, tak filmařům a fotografům pro natáčení velkých kopytníků z nadhledu. Celková výška plošin je necelých pět metrů, návštěvníci mohou vyjít do přibližně poloviční výšky. První z plošin se nachází u aklimatizační ohrady, druhá přibližně v polovině hlavní pastviny. K oběma je nejlepší přístup z Ostravské ulice. „I když vyhlídkové plošiny nejsou příliš vysoké, z hlavní plošiny u středu pastviny je vidět na většinu rezervace. V rovinaté, stepní krajině totiž stačí jen malý nadhled nad roztroušené křoviny, a otevře se pohled na větší část pastviny,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Vyhlídky by nevznikly bez podpory řady subjektů. „Chtěl bych poděkovat Středočeskému kraji, který vybudování vyhlídkových plošin financoval, městu Milovice, které umožnilo jejich instalaci na svých pozemcích, a za skvěle odvedenou práci dodavatelské firmě TR Antoš, která stojí rovněž za projektem milovického zábavně-naučného parku Mirakulum,“ ocenil Dalibor Dostál.

Poděkoval také dobrovolníkům, kteří se podíleli na dokončovacích pracích v okolí vyhlídky. Členové klubu Off-Road Milovice provedli závěrečné terénní úpravy přístupu k hlavní plošině, dvě desítky studentů Townshend International School z Hluboké nad Vltavou v Jižních Čechách pak přijeli v rámci dobrovolnického dne uklidit okolí plošiny od odpadků a pomáhali také s odklízením posekané trávy. Na úpravě zeleně se podíleli vědci z Biologického centra Akademie věd.

Středočeský hejtman Miloš Petera v rámci slavnostního otevření přislíbil podporu rozšíření rezervace s velkými kopytníky nejen v Milovicích, ale i využití tohoto efektivního způsobu péče o krajinu i do dalších vhodných lokalit v rámci kraje. Starosta Milovic Milan Pour ocenil přínos rezervace pro turistický ruch i její plánované napojení na chystané cyklotrasy.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.
Dalibor Dostál, tel: 606 635 303 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist