Radek Drahný "> Vyhněte se davům. Objevte Neznámé Krkonoše - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyhnete-se-davum.objevte-nezname-krkonose
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Vyhněte se davům. Objevte Neznámé Krkonoše

3. srpna 2023 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Letní turistická sezona se překlopila do své druhé poloviny a první zpětná vazba od podnikatelů v cestovním ruchu říká, že návštěvnost Krkonoš je letos menší než v loňském roce. Přesto jsou stále místa, která jsou návštěvníky přeplněná. O to důležitější je zdůraznit nabídku Správy KRNAP a Svazku měst a obcí Krkonoše k vícedenní návštěvě našich hor a jejich poznávání, především míst, která lidi odjinud možná nenapadnou hned „na první dobrou“. K tomu směřují třeba produkty Neznámé Krkonoše nebo Opravdové Krkonoše, které se těší velké popularitě mezi turisty vyhledávajícími cestovním ruchem méně zatížené lokality.

„Máme informace od místních ubytovatelů, že hostů je letos méně, odhadem tak o 10 %. Samozřejmě vrchol Sněžky je tradiční cíl, kam míří velké množství návštěvníků. Ostatní části hor ale nabízejí klidná místa i bez toho, že byste se prodírali davy turistů,“ říká ředitelka Svazku měst a obcí Krkonoše Eva Šulcová. Pozornost turistů od přetížených hřebenů k méně známým místům přitahují Neznámé Krkonoše (https://neznamekrkonose.cz/) a od letošního roku také nově projekt Opravdové Krkonoše (https://www.krkonose. eu/ opravdove-krkonose), který je zaměřen na vícedenní putování po horských boudách.

V posledních letech se také značně změnila struktura návštěvnosti. „Snížil se podíl zahraničních návštěvníků a naopak zvýšil podíl jednodenních návštěv. To je špatně pro přírodu a životní prostředí, ale i pro region, jehož ekonomika je do velké míry závislá právě na turistech, kteří Krkonoše navštíví, ubytují se a čerpají z bohatství zdejší přírody a kultury,“ říká náměstek ředitele Správy KRNAP Mgr. Jakub Kašpar. „Rádi bychom tedy lidi pozvali – přijeďte k nám, ubytujte se aspoň na pár dní a objevte Krkonoše, jak je neznáte. Je jasné, že na nejvyšší kopec Česka se chce podívat každý, ale možná to není nutné opakovat každý rok a je tu spousta dalších skvělých míst k vidění,“ dodává.

Správa KRNAP k monitoringu návštěvnosti zejména ve vrcholové části hor používá síť stacionárních sčítacích zařízení, která poskytují informace o průchodech, resp. průjezdech. Není bez zajímavosti podívat se na přehled 10 nejvytíženějších cest v Krkonoších. Těm návštěvníkům, kteří vyrážejí do Krkonoš za klidem, mohou tyto informace pomoci naplánovat jejich výlety tak, aby nebyli nuceni chodit v davu lidí.

Podle očekávání jsou nejvytíženějšími trasami cesty vedoucí na Sněžku a k prameni Labe. Prakticky všechny cesty z tohoto výběru najdeme ve vrcholových partiích Krkonošského národního parku. Ve výběru jsou i tři polské cesty, které jsou přímo na hranici, resp. částečně zasahují na české území. Uvedené hodnoty jsou denní průměry, které zaznamenaly sčítače umístěné u cest. Ze zkušeností ale víme, že sčítače detekují cca v průměru 60–70 % reálných průchodů (dle lokace a vytíženosti cest – např. na cestě u Výrovky, kde chodí lidé v davu, to může být jen 50 %, na úzkých pěšinách, kde turisté jdou v řadě za sebou, je účinnost sčítačů i více než 90 %).

Nejfrekventovanější cesty v Krkonoších
pořadí - denní průměr (červenec 2022) - sčítač/turistická cesta
PL
1. - 2500 - řetězová cesta na Sněžku (červená)
2. - 1800 - Jubilejní cesta (modrá)
3. - 900 - Cesta CZ–PL přátelství (červená)

CZ
1. - 1000 - Labská bouda (červená)
2. - 1000 - Sněžka (žlutá, pod lanovkou)
3. - 800 - Jelenka – Sněžka (modrá, červená)
4. - 700 - Úpské rašeliniště (modrá)
5. - 600 - Výrovka – Kaplička (červená
6. - 550 - Mohyla Hanče a Vrbaty (zelená)
7. - 500 - Pramen Labe (žlutá)
8. - 500 - Bufet – Výrovka (červená)
9. - 500 - Černá hora – Václavák (žlutá, červená)
10. - 350 - Obřím dolem na Sněžku (modrá)

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist