https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyjadreni-hejtmana-martina-puty-k-pravidelnemu-financovani-mestskych-organizaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Vyjádření hejtmana Martina Půty k pravidelnému financování městských organizací

6. února 2017 | Liberecký kraj
Krajské zastupitelstvo schválilo v úterý 31. ledna rozdělení více než 366 milionů korun z vyšších daňových příjmů. Jsou to peníze, se kterými loni kraj při přípravě rozpočtu na letošní rok původně nepočítal. České ekonomice, tedy firmám, podnikatelům a živnostníkům se daří, vzrostly i tržby v obchodech a tím výběr daní, a v odpovídajícím poměru i příjmy Libereckého kraje. Návrh na jejich rozdělení a použití jsme projednali hned na začátku roku především proto, aby je bylo možné využít ještě letos.

Naším hlavním cílem v návrhu na rozdělení finančních prostředků byly investice do majetku kraje, dále opravy silnic, škol nebo ústavů sociální péče. Na investice a obnovu majetku na celém území našeho kraje máme připraveno 211 milionů korun.

Za důležité považuji také navýšení Dotačního fondu Libereckého kraje ve všech jeho oblastech. Pro žadatele v něm letos bude k dispozici 100 milionů korun, které jsme garantovali v programovém prohlášení. Návrh řeší rovněž situaci ohledně mezd řidičů autobusů v příměstské dopravě, navýšení mezd zaměstnanců krajské záchranky a pracovníků v sociální oblasti, dále počítá s pokračováním revitalizace území Ralska nebo odstraňování ekologických zátěží. Stranou nezůstaly ani návrhy resortu kultury, životního prostředí a zdravotnictví.

Jsem rád za věcnou diskusi mezi radními a předsedy zastupitelských klubů na jednání rady kraje.
Zastupitelé Změny pro Liberecký kraj přišli na základě vyzvání na jednání rady kraje se svým návrhem pro poskytnutí provozní dotace ve výši 7,2 mil. Kč pro libereckou ZOO a Divadlo F. X. Šaldy, tedy dvě příspěvkové organizace statutárního města Liberec.

A proč Rada Libereckého kraje tento návrh odmítla? Liberecký kraj převzal za Dům dětí Větrník do svého vlastnictví Dětské centrum Sluníčko. Město tak převodem této organizace ročně ušetří asi 24 mil. Kč, které jsou nutné pro její provoz. Věřím, že tyto nemalé peníze využije na podporu svých příspěvkových organizací, jako je právě Zoologická zahrada Liberec nebo Divadlo F. X. Šaldy.

Na závěr upřesnění k financování některých městských organizací. Jen vloni šlo na podporu libereckých organizací z krajského rozpočtu 6,8 mil. Kč a se srovnatelnou částkou počítáme i letos, protože si jsme moc dobře vědomi, že se jedná o instituce s nadměstským významem. Financování musí být vyvážené. Třeba krajské příspěvkové organizace, Oblastní galerie Liberec nebo Krajská vědecká knihovna Liberec, nejsou městem podporovány vůbec.

Další podpora městských organizací ze strany kraje a také podpora krajských organizací ze strany statutárního města Liberec je obsahem jednání, která pokračují. Bez jasné a dlouhodobé dohody ale není podle mého názoru další financování městských organizací s nadregionální působností možné. Tvrzení některých krajských zastupitelů, přičemž jeden z nich je zároveň náměstkem primátora pro ekonomiku, o tom, že kraj liberecké organizace s nadměstským významem nepodporuje, nejsou pravdivá.

Přesto věřím, že ještě v současném volebním období městského zastupitelstva budeme schopni dospět ke konkrétní dohodě.

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist