Jarmila Krebsová "> Vyjádření MŽP k informacím o kontejneru s nebezpečným odpadem nalezeném v Brazílii - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyjadreni-mzp-k-informacim-o-kontejneru-s-nebezpecnym-odpadem-nalezenem-v-brazilii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Vyjádření MŽP k informacím o kontejneru s nebezpečným odpadem nalezeném v Brazílii

18. srpna 2010 | MŽP ČR
Autor: Jarmila Krebsová, tel: 267 122 417
Ministerstvo životního prostředí v tuto chvíli nemůže potvrdit informace z dnešních sdělovacích prostředků o nálezu kontejneru s nebezpečným odpadem v brazilském přístavu Rio Grande, údajně původem z České republiky.

Ministerstvo životního prostředí nemá dosud žádnou oficiální informaci od kompetentních úřadů ani z Brazílie, ani z Německa, odkud prý byly odpady do Brazílie odeslány. Přestože jsme od počátku v kontaktu s příslušným německým úřadem, tak ani ten není oficiálně informován a čerpá údaje pouze ze sdělovacích prostředků.

Protože je Ministerstvo životního prostředí za Českou republiku příslušným orgánem pro přeshraniční přepravu odpadů, musí být, pokud je zjištěna nedovolená přeprava odpadů, pocházejících z naší republiky, oficiálně informováno příslušným orgánem země, kam byl odpad dovezen.

Přeshraniční přeprava odpadů se řídí mezinárodními předpisy, v tomto případě Basilejskou úmluvou o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování. Pro státy EU také platí Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006, o přepravě odpadů, které principy Basilejské úmluvy zahrnuje.

Všechny tři země - Brazílie, Německo i Česká republika - jsou smluvními stranami Basilejské úmluvy (platí pro ČR jako nástupnický stát ČSFR od 1. 1. 1993) [1] a Německo s Českou republikou jsou zároveň vázány evropským nařízením 1013/2006. Podle obou těchto předpisů je zakázáno vyvážet do třetích zemí nebezpečné odpady a odpady znečištěné škodlivinami.

Pokud by byly předmětem vývozu neznečištěné plastové odpady určené k využití, pak by nepodléhaly souhlasu úřadů a mohly by být vyvezeny do Brazílie v režimu tzv. zeleného seznamu. Pokud brazilské úřady zjistily, že byly dovezeny odpady obsahující škodliviny, jedná se zřejmě o nedovolenou přepravu odpadů. Basilejská úmluva stanoví, jak postupovat, dojde-li k nezákonné přepravě odpadů.

Z minulých let máme zkušenost ze tří případů nedovoleného vývozu odpadů z ČR do třetích zemí. Ve všech těchto případech byl nelegální vývoz zjištěn nizozemskými kontrolními orgány již při pokusu opustit Evropu přes přístav Rotterdam a čeští odesílatelé následně dobrovolně zajistili vrácení odpadů do ČR nebo jejich alternativní zpracování v jiné zemi.

Poslední případ nelegálního dovozu odpadu z Rakouska do České republiky se právě řeší oslovením rakouského ministerstva, které by mělo s dovozcem dojednat návrat odpadu zpět na jeho náklady. [2]

Poznámky :
[1] Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování, Basilej 1989
Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování představuje nejvýznamnější globální mezinárodně právní dokument upravující pohyb nebezpečných odpadů přes státní hranice za účelem jejich zneškodňování i využívání. Cíli Basilejské úmluvy je snížit pohyby nebezpečných a ostatních odpadů, které jsou předmětem Úmluvy, přes hranice států na minimum v souladu s postupy pro správné nakládání s těmito odpady z hlediska životního prostředí; zneškodňovat nebezpečné odpady a ostatní odpady co nejblíže jejich zdroji; minimalizovat vznik nebezpečných odpadů co do množství a nebezpečnosti; zajistit přísnou kontrolu pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a prevenci nelegální přepravy; zakázat přepravu nebezpečných odpadů do zemí, které nedisponují legislativní, administrativní a technickou kapacitou k jejich řízení a zneškodňování v souladu s environmentálně šetrnými metodami; pomáhat rozvojovým zemím a zemím s transformující se ekonomikou při transpozici systémů environmentálně bezpečného řízení nakládání s odpady, které v těchto zemích jsou vytvářeny.

[2] Ze Sosnové-Ramše bylo do SRN v průběhu března-května 2008 odvezeno veškeré množství, tj. 1 804 tun plastových odpadů a areál byl německou stranou vyčištěn a předán vlastníkovi pozemku, Pozemkovému fondu ČR. Odvoz odpadů ze Sosnové-Ramše byl Ministerstvem životního prostředí projednán s úřady v pěti německých spolkových zemích: Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Brandenbursku, Sasku a Sasko-Anhaltsku.
Také v ostatních případech masivních nelegálních přeprav odpadů ze SRN z přelomu let 2005/2006 Ministerstvo životního prostředí vždy projednalo jednotlivé kauzy s dotčenými příslušnými orgány německých spolkových zemí, v jejichž jurisdikci působili němečtí odesílatelé odpadů, a po zdlouhavém a obtížném vyjednávání s nimi uzavřelo dohody o zpětném vrácení odpadů.
Libčeves: do SRN bylo odvezeno 2 095 tun plastových a textilních odpadů, český podíl textilních odpadů, uložených na skládku CELIO, a.s., Litvínov, činil pouze 187 tun. Odvoz ukončen 4. 9. 2006.
Lahovičky: do SRN bylo odvezeno veškeré množství, tj. 325 tun odpadů. Odvoz ukončen 13. 2. 2007.
Studánka u Aše: do SRN bylo odvezeno veškeré množství, tj. 81 tun odpadů. Odvoz ukončen 24. 4. 2007.
Milovice: do SRN bylo odvezeno veškeré množství, tj. 1 225 tun odpadů. Odvoz ukončen 5. 12. 2007.
Jarmila Krebsová, tel: 267 122 417
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist