https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyjadreni-zelenych-k-rozhodnuti-ustavniho-soudu-ke-stavebnimu-zakonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Vyjádření Zelených k rozhodnutí Ústavního soudu ke stavebnímu zákonu

3. února 2021 | Strana zelených
Strana zelených v roce 2017 spolu se skupinou senátorů iniciovala podnět k Ústavnímu soudu na zrušení vyloučení ekologických spolků z řízení dle stavebního zákona. Ústavní soud v úterý 2. února nejtěsnějším poměrem 8:7 tuto žádost zamítl. „Lidé tak stále budou mít jen omezené možnosti, jak hájit kvalitu života ve svém okolí,“ uvedl k verdiktu spolupředseda Zelených Michal Berg.

Ústavní soud rozhodl, že vyloučení spolků ze stavebních řízení je v souladu s Ústavou. „Nejtěsnější možný poměr v plénu Ústavního soudu ale ukazuje, že síla těch argumentů je velmi slabá. Nemálo ústavních soudců se ztotožnilo s naším pohledem,“ komentoval to Michal Berg.

V Poslanecké sněmovně je nyní projednáván úplně nový stavební zákon. O tom, zda budou moci občané prostřednictvím svých spolků moci ovlivňovat, jak nové stavební projekty dopadnou na jejich okolí, se bude teprve rozhodovat. Ústavní soud také výslovně řekl, že neexistuje studie potvrzující konkrétní vliv zapojení spolků na průměrnou délku stavebního řízení. „Zajímavé je, že vláda byla schopna na podporu svého názoru, že ekologické spolky se chovají obstrukčně, najít jen dva konkrétní případy, to je žalostně málo,“ uvedl zelený senátor Petr Orel, který se na ústavní stížnosti také podílel.

„Věříme, že v novém stavebním zákoně se tato možnost opět objeví. Ekologické spolky jsou přínosem ve většině případů, do kterých se aktivně zapojí. Vnášejí do správních řízení důležité argumenty a fakta, které jsou správními úřady a investory někdy záměrně upozaďovány a přehlíženy,“ dodal senátor Orel.

Zpráva Ústavního soudu a celý text rozhodnutí je k dispozici zde: https://www.usoud.cz/aktualne/vyhlaseni-nalezu-ustavniho-soudu-sp-zn-pl-us-22-17-dne-2-unora-2021-rozhodnuti-zverejnene-s-tiskovou-zpravou

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist