Monika Hrubalová "> Vylepšená mapa růstu hub - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vylepsena-mapa-rustu-hub
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český hydrometeorologický ústav: Vylepšená mapa růstu hub

15. června 2023 | Český hydrometeorologický ústav
Autor: Monika Hrubalová, tel: 244 032 724, 737 231 543
Se začátkem nové houbařské sezóny spouští Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) inovovanou mapu pravděpodobnosti růstu hub. Původní model vznikl ve spolupráci Oddělení biometeorologických aplikací v Praze a Oddělení meteorologie a klimatologie v Plzni. Nově je předpovědní model vylepšován ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti. Aktualizace mapy probíhá denně na stránkách (https://info.chmi.cz/bio/).

Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových a teplotních podmínek pro růst hub. Houby potřebují k růstu dostatečnou půdní vlhkost a vhodné teplotní podmínky. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami v posledních 7 dnech. Výsledek modelu je dále korigován sezónním koeficientem, který vyjadřuje rozdíly v početnosti mykorhizních hub během kalendářního roku.

„Aktuální vlhké a teplé počasí začíná vytvářet vhodné podmínky pro růst hub. Vzestup růstu hub ale teprve očekáváme. Na mnoha místech je zatím stále nedostatek vláhy,“ uvádí Martin Možný z Oddělení biometeorologických aplikací.

„Mapa odráží růst masitých, zejména mykorhizních, druhů hub, které ovšem praktické houbaře zajímají nejvíce. Věřím, že společně s kolegy z Českého hydrometeorologického ústavu se nám podaří nejen zlepšit povědomí o houbách, ale i edukovat širší veřejnost o nutnosti ochrany hub. Více o houbách se můžete dozvědět na stránkách České mykologické společnosti,“ doplňuje Markéta Vlčková z České mykologické společnosti.


Odbor klimatologie - Oddělení biometeorologických aplikací se zabývá modelováním dopadů vlivu počasí na živé organismy a na přírodní prostředí, např. předpovědí aktivity klíšťat, vývoje kůrovce, nástupu významných fenologických fází nebo rizika vzniku a šíření požárů ve volné krajině. Dále zpracovává bioklimatologické studie a posudky, monitoruje a vyhodnocuje půdní sucho na základě modelových i měřených hodnot půdní vlhkosti, obdobně vyhodnocuje sucho klimatické pomocí různých indexů sucha, výsledků potenciální vláhové bilance a měřených hodnot výparu z vodní hladiny.
Monika Hrubalová, tel: 244 032 724, 737 231 543
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist