Petra Schnitzerová "> Vypravte se za pražskými netopýry – užijte si nový quest na Malé Straně nebo se přidejte k Netopýřím výzkumníkům! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vypravte-se-za-prazskymi-netopyry-uzijte-si-novy-quest-na-male-strane-nebo-se-pridejte-k-netopyrim-vyzkumnikum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Vypravte se za pražskými netopýry – užijte si nový quest na Malé Straně nebo se přidejte k Netopýřím výzkumníkům!

14. května 2024 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Petra Schnitzerová, tel: 605 870 323
Zážitkové programy České společnosti pro ochranu netopýrů nabízí možnost nahlédnout blíže do světa tajemných létajících savců. Zbrusu nový quest vás provede zákoutími Malé Strany z pohledu netopýrů. Ve Stanici přírodovědců na Praze 5 jsou v pohotovosti badatelské batohy s ultrazvukovými detektory pro další sezonu Netopýřích výzkumníků. Inspiraci, kam lze s těmito přístroji vyrazit pozorovat netopýry, přináší šest podrobně popsaných tras. Zájemci se mohou zúčastnit i tradičních exkurzí do pražských parků vedených odborníky či doprovodné soutěže o nejlepší blogový příspěvek, popisující zážitek z výprav za netopýry.

Květen je obdobím, kdy netopýři již definitivně opustili svá zimoviště, a teplé počasí láká ven i nás lidi. Při plánování jarních a letních výprav s dětmi se tak mohou hodit tipy na různorodé netopýří aktivity. „Všem, kdo si rádi venku hrají, doporučujeme vyzkoušet naše questingové trasy. Zábavná veršovaná honba za pokladem má výhodu v tom, že je potřeba pouze tužka a vytištěná průvodka s mapkou, navíc je možné ji hrát za jakéhokoliv počasí. Nový quest „Letem netopýřím světem na pražské Malé Straně“ provede hledače zajímavými místy kolem Vltavy až na Kampu. Mnozí budou jistě překvapeni, kde všude naši netopýří sousedé žijí. A komu se hra zalíbí, může si užít i další quest, který se nachází ve Stromovce“, láká Eva Cepáková z České společnosti pro ochranu netopýrů, jedna ze spoluatorek questů.

S teplými dny také opět nastává čas „Netopýřích výzkumníků“. Podrobnosti vysvětluje garantka stejnojmenného vzdělávacího programu ČESON, Petra Schnitzerová: „V rámci programu si mohou školní třídy, kroužky, oddíly i další dětské skupiny zdarma vypůjčit badatelské batůžky s ultrazvukovými detektory a dalším vybavením pro večerní sledování netopýrů a vyrazit s dětmi na dobrodružnou večerní výpravu do města. V Praze máme momentálně v provozu jedno výpůjční místo, a to ve Stanici přírodovědců při DDM hl. m. Prahy.“ Další sady batůžků jsou pak ve spolupráci s regionálními organizacemi k dispozici také v Mladé Boleslavi, Třeboni, Českých Budějovicích, Olomouci a Brně. Vybavení si učitelé, lektoři či vedoucí kroužku mohou půjčit zdarma až na 14 dní. „O program Netopýřích výzkumníků byl v loňském roce nejen v Praze velký zájem, proto doporučujeme si batůžek na daném výpůjčním místě rezervovat s dostatečným předstihem. Inspiraci, kam se v rámci jednotlivých měst vydat netopýry pozorovat, najdou zájemci na webu v podobě podrobně popsaných tras. V Praze jich je nyní k dispozici šest – ve Stromovce, na Kampě, u Krčských rybníků, v Divoké Šárce, Milíčovském lese či přírodním parku Drahaň – Troja. Další budeme v průběhu roku postupně doplňovat“, dodala Schnitzerová. Na výpravu za netopýry do Stromovky nebo Milíčovského lesa se děti i dospělí mohou vydat také v rámci tradičních večerních exkurzí pod vedením odborníků, které se uskuteční během května a června. Pro děti je pak připraveno i další kolo soutěže o nejlepší blogový příspěvek popisující zážitek z netopýří vycházky, která má uzávěrku na konci října 2024.

Podrobné informace o netopýřích questech, vzdělávacím programu Netopýří výzkumníci, exkurzích i dalších aktivitách určených školám a široké veřejnosti, které vznikají v rámci projektů spolufinancovaných Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, najdou zájemci na webu napude.sousednetopyr.cz.
Petra Schnitzerová, tel: 605 870 323

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist