Dalibor Dostál "> Výpravy do divočiny v polobotkách od obleku. Světoznámý projekt vyrůstá ze skromných základů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vypravy-do-divociny-v-polobotkach-od-obleku.svetoznamy-projekt-vyrusta-ze-skromnych-zakladu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Výpravy do divočiny v polobotkách od obleku. Světoznámý projekt vyrůstá ze skromných základů

3. července 2024 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Před vstupem do milovické rezervace velkých kopytníků se tísní skupinka zájemců o exkurzi. Všichni mají pohorky nebo trekové boty vhodné do přírody. Na první pohled se od nich odlišuje jen jeden účastník, který do terénu, ještě lehce rozbahněného po posledních deštích, vyráží v polobotkách od obleku.

„Každému, kdo se chystá na výpravu do rezervace, vždycky zdůrazním, že je potřeba hlavně kvalitní obuv. Sám však velmi často dorazím v polobotkách, ve kterých jsem právě absolvoval jednání na některém úřadě. V mém případě tak platí, že kovářova kobyla chodí bosa,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, který milovickou rezervaci založil v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

V polobotkách od obleku za deset let existence rezervace nedoprovázel jen exkurze, ale i početné kontroly, dobrovolníky pomáhající v terénu, reportéry českých i zahraničních médií nebo řídil práce těžké techniky při úklidu černých skládek. Několikrát se již chtěl s jejich používáním v terénu rozloučit, ale vždy se k nim po čase vrátil. Vydržely totiž víc, než specializované pracovní boty. „Nejdříve jsem si koupil za šest set korun boty do terénu v obuvi Deichmann, ale vydržely jen šest týdnů, odlepila se jim podrážka a ani švec je již nedokázal opravit. Poté jsem jako hlavní dárek k Vánocům dostal pracovní boty Caterpillar za čtyři tisíce korun, ale rozpadly se již za dva měsíce. Nejdéle fungovala neznačková obuv ze second-handu za dvě stě korun, která vydržela zhruba dva roky,“ popsal Dalibor Dostál opakované pokusy začít používat odpovídající obutí.

Vždycky, když se rozpadly pracovní boty, musel se na čas vrátit k polobotkám. Práce pro rezervaci je totiž velmi časově náročná, zabírá kolem patnácti hodin denně a tak vždy trvá několik měsíců, než její zakladatel vyšetří potřebný čas k další návštěvě obuvi.

Jeho polobotky se tak dostaly i do některých reportáží o populárním projektu, který přinesl České republice pozitivní publicitu na pěti kontinentech, včetně titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Přes celosvětovou známost se rezervace zrodila z velmi skromných poměrů, řadu provozních nákladů hradil Dalibor Dostál ze svých vlastních peněz a často si musel na financování projektu půjčovat od příbuzných nebo známých. „Když dlužíte milion, na nové boty nemyslíte,“ říká stručně. A tak se zrodil fenomén zablácených polobotek, který je kombinací současné epidemie nekvality s trvalým nedostatkem času a občasným nedostatkem peněz. Zakladatel rezervace věří, že se brzy stane úsměvnou vzpomínkou. „Řada dárců, kteří nás podporují, začala svoji pomoc zaměřovat především na posílení kapacit a technického vybavení rezervace, abychom měli při záchraně unikátní přírody v bývalém vojenském prostoru Milovice odpovídající zázemí,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Pro rezervaci velkých kopytníků může veřejnost hlasovat ve finále soutěže o ekologické Oskary https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/rezervace-velkych-kopytniku/ Součástí ceny je finanční odměna, kterou by ochránci přírody využili na zlepšení zázemí pro velké kopytníky v milovické rezervaci, konkrétně rekonstrukci nejstaršího napajedla.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist