https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vypusteno-osm-desitek-syslu-ma-novy-domov-v-ceskem-stredohori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR a AOPK ČR: Vypuštěno: osm desítek syslů má nový domov v Českém středohoří

23. července 2019 | MŽP ČR a AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Na osm desítek syslů bylo dnes vypuštěno pod vrchem Milá v chráněné krajinné oblasti České středohoří. V předchozích dvou letech byli tito vzácní hlodavci vypouštěni na nedalekém Písečném vrchu. Akce je součástí záchranného programu [1], který pro sysla před více jak deseti lety připravila a koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

"Příklad sysla názorně ilustruje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech byl označován za škůdce. Kvůli změnám v zemědělském hospodaření ale z naší krajiny téměř vymizel. Syslové doplatili na rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkým travním porostem a používání chemických prostředků. Nyní je sysel kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních několika desítkách izolovaných lokalit. Díky realizaci záchranného programu se podařilo počet jedinců syslů v České republice zdvojnásobit, přesto se odhaduje jejich počet u nás na pouhých 6 500 jedinců," konstatuje Pavel Pešout, náměstek ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

"Ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR realizujeme záchranné programy pro kriticky ohrožené druhy. Mnohé z nich byly v naší krajině běžné, ale člověk je svým chováním z přírody vypudil. Vedle běžících programů pro perlorodku, sysly nebo třeba hvozdík písečný český připravujeme aktuálně programy například pro dropa nebo raroha. Vedle toho je samozřejmě potřeba změnit i hospodaření v krajině. Díky podpoře Ministerstva životního prostředí se do krajiny vrací remízy, biopásy, různé krajinné prvky jako meze, mokřady či stromořadí, které dělí velké zemědělské lány, pomáhají zadržovat vodu krajině a chrání půdu před erozí," komentuje dnešní záchrannou akci ministr životního prostředí Richard Brabec.

"Pro vypouštění syslů vybíráme taková místa, kde tato zvířata dříve žila a kde jsou i dnes vhodné podmínky. Doufáme, že se tu postupně rozmnoží a propojí se s rozsáhlou syslí kolonií na nedaleké Rané. Pro přežití syslů v naší přírodě je klíčové zabezpečit potřebnou péči tam, kde v současné době žijí. To znamená vhodným způsobem hospodařit, především pravidelně kosit trávu či spásat. Syslům totiž vyhovují suché, nízké stepní trávníky. Taková místa ale z naší krajiny už téměř zmizela," vysvětluje Jitka Matoušová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která záchranný program sysla koordinuje.

"Dnes vypuštění syslové pocházejí z odchovů v Zoo Praha, Zoo Brno, Záchranné stanice Rozovy, Zoo Norimberk a Zoo Opel. Všem, kteří s námi na záchraně tohoto vzácného hlodavce spolupracují, moc děkujeme," dodává Jitka Matoušová.

Péče o cenné stepi Lounského středohoří byla financována především z projektu LIFE+ Stepi Lounského středohoří [2] a z tuzemského Programu péče o krajinu v gesci Ministerstva životního prostředí. Pro jejich udržení je nezbytné vyřezávání náletů, kosení a pastva.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v současné době koordinuje osm záchranných programů pro vzácné druhy živočichů a rostlin [3]. Další se připravují.

Poznámky:
[1] http://www.zachranneprogramy.cz/sysel-obecny/
[2] Projekt LIFE+ Stepi Lounského středohoří probíhal v letech 2011 až 2017. Celkové finanční náklady dosáhly 1 394 382 €, z toho výše příspěvky z EU činila 50 %. Lounská část Českého středohoří je z přírodovědného hlediska jednou z nejvýznamnějších oblastí u nás. Je to především díky dochovaným stepím, které jsou domovem bezpočtu cenných druhů rostlin a živočichů. Stepi se nacházejí na jižních svazích vulkanických kopců, kde je půda velmi mělká a kamenitá a klima extrémně suché a horké. Nejsou proto vhodné k pěstování plodin či zalesňování a lidé je po mnoho staletí využívali k pastvě. Jedním z významných cílů projektu byl proto návrat této metody tradičního obhospodařování na projektové lokality. Podařilo se jej splnit a vytvořila se rozsáhlá funkční struktury teplomilných stanovišť rozmístěných v intenzivně zemědělsky obhospodařované krajině jihozápadní části Českého středohoří. Populace cenných druhů prokazatelně rostou díky aktivitám, které se projekt nastartoval, i intenzivní práci s veřejností. Právě za ni AOPK ČR obdržela v roce 2014 prestižní cenu Natura 2000 Award v kategorii "komunikace".
[3] http://www.zachranneprogramy.cz/

Kontakt:
Jitka Matoušová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátorka záchranného programu, email: jitka. matousova@nature.cz, tel: 724 167 160
Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail karolina.sulova@nature.cz, tel: 724 102 406
Tiskové oddělení MŽP, e-mail: tiskove@mzp.cz, tel.: 267 122 534, 267 122 835

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist