https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyrazte-behem-jara-na-soukrome-netopyri-vypravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Vyrazte během jara na soukromé netopýří výpravy!

12. května 2020 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Eva Cepáková, tel: 732 615 295
Česká společnost pro ochranu netopýrů láká na výlety do přírody i na otevírající se památky, či na lov netopýřích kešek. Letouni žijí nepozorovaně často přímo v našem sousedství, obývají také staré stromy, hrady, zámky, jeskyně či štoly. I když plánované přednášky, exkurze a další akce pro veřejnost prozatím nemohou probíhat, na vlastní dobrodružné výpravy za netopýry mohou lidé vyrazit již nyní.

Česká společnost pro ochranu netopýrů láká na výlety do přírody i na otevírající se památky, či na lov netopýřích kešek. Letouni žijí nepozorovaně často přímo v našem sousedství, obývají také staré stromy, hrady, zámky, jeskyně či štoly. I když plánované přednášky, exkurze a další akce pro veřejnost prozatím nemohou probíhat, na vlastní dobrodružné výpravy za netopýry mohou lidé vyrazit již nyní. Netopýři definitivně opustili svá zimoviště a jsou teď velmi aktivní. Ve vhodných úkrytech se během dubna zformovaly kolonie březích samic, které pilně večer co večer vyrážejí na lov, aby měly dostatek energie pro odchov mláďat. Letní kolonie sídlí často na půdách budov, některé druhy ale obývají i štěrbiny v panelových domech nebo stromové dutiny. Na mnoha místech včetně měst lze nyní za teplých večerů lovící netopýry dobře pozorovat. „Sledování netopýrů je nejsnazší při večerní procházce v parku se vzrostlými stromy či někde kolem vody. V těchto místech se navečer vyskytuje velké množství hmyzu, což láká hladové netopýry. Lehce si všimneme třeba poměrně velkého netopýra rezavého, který z úkrytů vyletuje ještě před setměním a bývá dobře vidět proti obloze. Nízko nad vodou zase poletuje netopýr vodní, který dlouhými zadními tlapkami sbírá hmyz přímo z hladiny“, láká na večerní výpravu Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).

Postupně se nyní pro veřejnost otevírají i některé památky, či alespoň jejich zahrady a parky. Na řadě těchto turisticky atraktivních míst se lidé díky projektu ČESON mohou blíže seznámit se životem a ochranou našich netopýrů. Mohou také vyrazit na „lov“ netopýřích keší, které jsou umístěny na deseti zajímavých, volně přístupných lokalitách ve středních a jižních Čechách. Geocachingová série „S Drákulou v netopýřím světě“ si k dnešnímu dni získala již více než 6000 příznivců. „Některé turistické cíle, kam zatím nelze vyrazit přímo, mohou lidé navštívit alespoň virtuálně - na našem webu napude.sousednetopyr.cz se nachází interaktivní mapa, poutavé články o hradech, zámcích, klášterech či štolách a jejich okřídlených obyvatelích, netopýří deník, zábavné pracovní listy pro děti a mnoho dalšího“, přibližuje Eva Cepáková, koordinátorka projektu.

„Netopýři jsou velmi zajímavou a celoevropsky ohroženou skupinou savců. Žijí skrytým způsobem života a navzdory různým mediálním zprávám z poslední doby člověka svou přítomností nijak neohrožují. Řada tzv. synantropních druhů netopýrů je však životně závislá na tom, abychom zachovali jejich úkryty v budovách, stromové druhy zase potřebují vzrostlé dřeviny a je nutné na ně myslet například při údržbě parkové a zahradní zeleně“, doplňuje Cepáková.

Projekt „Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců“ je realizován s finanční podporou SFŽP ČR a MŽP. Více informací na: napude.sousednetopyr.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist